RESOMER, czyli bioresorbowalny proszek do druku 3D w technologii SLS od Evonik

Evonik, niemiecka firma, będąca jednym z liderów branży chemicznej, już w 2016 roku zapowiadała rozpoczęcie prac nad produkcją biodegradowalnego proszku do druku 3D, który ma szansę znaleźć zastosowanie w produkcji innowacyjnych implantów. Cztery lata później projekt wszedł w finałową fazę, a RESOMER (nazwa handlowa proszku) będzie niebawem dostępny komercyjnie. Teraz producent podał więcej szczegółów na temat ich najnowszego produktu.

W najnowszej informacji prasowej Evonik poinformował, że wśród cech materiału RESOMER, oprócz biodegradowalności, można wymienić wysoką jakość i precyzję tworzonych wydruków 3D. Proszek poddawany jest szczegółowej kontroli aby zapewnić m.in. zoptymalizowany rozkład wielkości cząstek dla jak najbardziej efektywnego spiekania. Firma pragnąc dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkt jest w trakcie prowadzenia certyfikacji zgodnie z normą ISO 13485, dotyczącą Systemu Zarządzania Jakością dla Wyrobów Medycznych.

Opracowany materiał stworzony został z myślą o tworzeniu biodegradowalnych implantów, które stają się coraz popularniejszą alternatywą dla wszczepów produkowanych standardowymi metodami. Zainteresowanie nowymi ścieżkami rozwój implantów przejawiają m.in. naukowcy z Koreii Południowej, którzy również opracowali materiał do druku 3D ulegający biodegradacji, przystosowany do druku 3D w technologii FDM.

Specjaliści z Evonik jako przykład zastosowań swojego materiału podają implanty twarzoczaszki, skaffoldy do regeneracji tkanek miękkich czy elementy stomatologiczne. Projektując implanty, przeznaczone do wykonania metodą druku 3D można precyzyjnie określić wytrzymałość czy rozkład naprężeń, dzięki czemu czas i efektywność użytkowania będą wysokie.

Doktor Jean-Luc Herbeaux, odpowiedzialny za linię Health Care w Evonik, powiedział, ze powtarzalna jakość produkowanego proszku i łatwość eksplatacji to ogromna szansa dla firm. RESOMER to pierwszy tej klasy materiał, który pozwala na produkcję bioresorbowalnych urządzeń medycznych w technologii SLS o wysokiej wysokiej wytrzymałości i określonych właściwościach mechanicznych. Evonik nie chce jednak ograniczać się tylko do jednej technologii – RESOMER może być dostarczany zarówno w formie proszku, jak i granulatu oraz filamentu.

Ostatnie działania podejmowane przez firmę świadczą o tym, że Evonik dostrzega ogromny potencjał w technologiach przyrostowych. Koncern chemiczny zaangażował się w rozwój metody Hot Litography. Wspólnie z twórcami alternatywy dla standardowych metod produkcji z żywic światłoutwardzalnych, Cubicure, będą rozwijać system produkcyjny, pracujący w technologii Hot Litography. Ich celem, oprócz eliminowania wad standardowej stereolitografii jest stworzenie profesjonalnego urządzenia, umożliwiającego wydajną produkcję z szerokiej gamy materiałów.

Źródło: corporate.evonik.com

Scroll to Top