Shapeways publikuje wyniki finansowe za 2022 r., a kurs akcji pikuje w dół…

Shapeways – wiodąca firma świadczą usługi w oparciu o druk 3D opublikowała wyniki finansowe za 2022 r., osiągając przychody na poziomie 33,2 mln dolarów. Był to niemalże identyczny wynik jak przed rokiem, gdy osiągnęła przychód w wysokości 33,6 mln dolarów, ale niestety wygenerowała znacząco wyższą stratę. Zysk brutto wyniósł 14,3 mln dolarów – o półtora miliona mniej niż przed rokiem, jednakże strata netto wzrosła aż do -20,2 mln dolarów w porównaniu z -1,8 mln dolarów przed rokiem. Było to efektem przejęć firm MFG.com i MakerOS, które są integrowane z istniejącymi strukturami. Firma wierzy, że w dłuższej perspektywie czasu poprawi to jej przychody i uczyni bardziej konkurencyjną, jednakże póki co zmaga się z groźbą wyrzucenia z giełdy papierów wartościowych, z uwagi na nie utrzymywanie minimalnego kursu swoich akcji.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. firma posiadała 40,4 mln dolarów w gotówce i ekwiwalentach środków pieniężnych oraz zbywalnych papierach wartościowych, co zapewnia jej płynność wystarczającą do bieżącej realizacji planu strategicznego. Równocześnie Shapeways przewiduje, że w pierwszym kwartale 2023 r. przychody wyniosą od 7,8 do 8,1 mln dolarów.

Wracając do problemów giełdowych – Shapeways od czasu swojego debiutu giełdowego na NYSE przeżywa spore problemy w związku ze spełnieniem obietnic poczynionych akcjonariuszom. Od 15 lipca 2022 r., kiedy akcje Shapeways osiągnęły poziom 1 dolara, ich kurs ciągle spada i aktualnie wynosi ok. 30 centów… W zeszłym roku firma została powiadomiona przez NYSE, że nie jest to zgodne ze standardami notowań giełdy, aby akcje każdej notowanej spółki utrzymywały minimalną średnią cenę zamknięcia wynoszącą 1,00 dolara za akcję w ciągu kolejnych 30 dni i nad firmą wisi groźba usunięcia z nowojorskiego parkietu.

Chociaż generowanie ponad 30 milionów przychodów z usług druku 3D samo w sobie jest sporym osiągnięciem, powolne wzrosty przychodów – w kontekście wcześniejszych obietnic składanych przy debiucie giełdowym, nie poprawa wizerunku firmy wśród akcjonariuszy. Sprawa jest na tyle poważna, że Shapeways zamierza wystąpić o zgodę na odwrotny podział akcji zwykłych na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy w czerwcu 2023 r. Odwrotny podział akcji ma na celu doprowadzenie Spółki do spełnienia wymogu minimalnej ceny kupna w zamian za utrzymanie jej notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku.

Shapways twierdzi, że będzie nadal bardzo koncentrować się na osiąganiu rentowności, jednocześnie rozszerzając swoją cyfrową platformę produkcyjną przez cały 2023 r., wykorzystując inwestycje poczynione w 2022 r. Oczekuje się, że inwestycje spowodują wzrost sprzedaży usług w przyszłości, przy czym spodziewany wzrost marży rozpocznie się w drugim kwartale 2023 r.

Źródło: www.shapeways.com

Scroll to Top