Shapeways – czołowa firma świadcząca usługi druku 3D, opublikowała swoje wyniki finansowe za III kwartał 2022 r. Przychody wzrosły o +9,5% w stosunku do III kwartału ubiegłego roku i wyniosły 8,4 mln dolarów. Marże brutto firmy wyniosły 44% w porównaniu do 47% przed rokiem i chociaż zostały one opisane jako „marże brutto najwyższego poziomu”, Shapeways nie odnotowało żadnego zysku za ten okres. Strata netto wyniosła -4,6 mln dolarów, w porównaniu do +2,6 mln USD zysku w trzecim kwartale ubiegłego roku. Te wyniki nie zostały pozytywnie przyjęte przez Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych (NYSE), gdzie firma jest notowana od września zeszłego roku, co potęguje jej problemy…

W sierpniu br. informowaliśmy, że Shapeways od czasu swojego debiutu giełdowego na NYSE przeżywa spore problemy w związku ze spełnieniem obietnic poczynionych inwestorom giełdowym. Od 15 lipca br., kiedy akcje Shapeways osiągnęły poziom 1 dolara, ich kurs ciągle spada i w ostatnim miesiącu cena jednej akcji Shapeways nie przekroczyła ceny 70 centów. Firma została powiadomiona przez NYSE, że nie jest to zgodne ze standardami notowań giełdy, aby akcje każdej notowanej spółki utrzymywały minimalną średnią cenę zamknięcia wynoszącą 1,00 dolara za akcję w ciągu kolejnych 30 dni. Jeśli Shapeways nie będzie w stanie poprawić kursu akcji do stycznia przyszłego roku, może zostać wycofane z giełdy.

Problemy Shapeways wpisują się w ogólną tendencją notowań innych, amerykańskich spółek giełdowych, które spadały w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jak donosi portal 3DPrint.com, po publikacji wyników finansowych, kurs akcji zyskał w pierwszej godzinie obrotu 10%, jednakże dwa dni później kurs akcji zaczął ponownie spadać, aby ostatecznie osiągnąć wartość 59 centów za akcję.

Aby zaradzić tej sytuacji i uniknąć rozpoczęcia kompromitującej procedury wycofania z NYSE, dyrektor finansowy Alberto Recchi powiedział, że firma zwołuje specjalne zgromadzenie akcjonariuszy w I kwartale 2023 r. w celu zatwierdzenia odwróconego podziału akcji. Jest to zmiana struktury zapasów przedsiębiorstwa w celu zmniejszenia liczby pozostających w obrocie akcji na rynku.

W ujęciu całorocznym (pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r.), to wciąż nie wygląda dla Shapeways dobrze… Łączne przychody wyniosły 24,5 mln dolarów – o 0,9 mln dolarów mniej niż przed rokiem. Zysk brutto wyniósł 10,7 mln dolarów – o 1,4 mln dolarów mniej. Marża brutto wyniosła 44% w porównaniu do 48%, natomiast o ile przed rokiem firma osiągnęła 4,1 mln dolarów zysku, w tym roku wygenerowała już 13,3 mln dolarów straty. Ta ostatnia pozycja wynika w dużej mierze z przejęć firm MFG.com i MakerOS, które integruje z istniejącymi strukturami. Firma wierzy, że w dłuższej perspektywie czasu poprawi to jej przychody i uczyni bardziej konkurencyjną, niemniej jednak póki co perspektywy są mało optymistyczne.

Wszystko sprowadza się do tego, że Shapeways zbyt wiele naobiecywał inwestorom. Przed debiutem giełdowym, firma przedstawiła odważne prognozy dotyczące potencjału dochodowego, prognozując, że ​​jej przychody osiągną 86 milionów dolarów w roku obrotowym 2022, 150 milionów dolarów w roku obrotowym 2023 i 250 milionów dolarów w roku obrotowym 2024. Tymczasem do tej pory udało się wygenerować raptem 24,5 mln dolarów, a aktualne predykcje zarządu na czwarty kwartał to 8,7 mln – 9,1 mln dolarów. Jeżeli uda się to osiągnąć, to Shapeways zakończy rok przychodami o ponad 50% niższymi od deklarowanych.

Źródło: www.shapeways.com & 3DPrint.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like