Kiedy blisko pół roku temu Siemens ogłosiło uruchomienie swojej platformy Additive Manufacturing Network, reklamowało je jako zintegrowane rozwiązanie do wytwarzania przyrostowego dla firm produkcyjnych. Okazuje się jednak, że platforma może przyczynić się nie tylko do zwiększania wydajności produkcji, ale okazać się pomocą w przeciwdziałaniu rozwoju pandemii wirusa COVID-19.
Siemens udostępniło swoją platformę przedstawicielom jednostek medycznych, tak, aby zapewnić jak im kontakt z firmami, zajmującymi się produkcją addytywną, z całego świata, m.in. z Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Francji. Platforma pozwoli nie tylko na szybszy przepływ informacji, ale pozwoli na optymalizację procesu projektowania i produkcji pożądanych komponentów medycznych. Dodatkowo, Siemens oferuje dostęp do własnych drukarek 3D, mając nadzieję, że oferowane zasoby pomogą w zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania na sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej.
Jak mówi Klaus Helmrich, dyrektor generalny Siemens Digital Industries, aby pomóc w walce z COVID-19, firma otworzyła swoją platformę dla szpitali i innych instytucji medycznych, aby skutecznie zarządzać zleceniami druku 3D. Wieloletnie doświadczenie firmy pozwala również na szybkie przystosowanie parku maszynowego do produkcji elementów na potrzeby jednostek medycznych.
Przedstawiciele szpitali i jednostek medycznych mogą rejestrować się na platformie, uzyskując jednocześnie możliwość kontaktu z projektantami części oraz firmami zajmującymi się produkcją addytywną. Additive Manufacturing Network obejmuje cały cykl życia projektu – od projektu po wytwarzanie przyrostowe i niezbędny post-processing. Siemens ma nadzieję, że ujednolicenie sposobu wymiany informacji pozwoli na wydajną produkcję niezbędnych środków ochrony osobistej produktów oraz elementów zamiennych do urządzeń medycznych (m.in. respiratorów).
Z usług mogą skorzystać zarówno użytkownicy, którzy mają gotowy plik i chcą go wydrukować lub ci, którzy wymagają wykonania profesjonalnego modelu 3D. Platforma zrzesza dostawców usług z całego świata, którzy mogą wykonać elementy na certyfikowanych medycznie systemach druku 3D. Globalna sieć firm, zrzeszonych w ramach Additive Manufacturing Networ, pozwala na produkcję lokalną u partnera, którego zakład produkcyjny znajduje się najbliżej obsługiwanej jednostki medycznej.
Źródło: 3dprintingmedia.network