Pod koniec kwietnia br., w Gdańsku odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz towarzyszące jej Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2017. Na targach pojawili się przedstawiciele branży druku 3D i skanowania 3D – Canon Polska i SMARTTECH, którzy zaprezentowali wspólny ekosystem pozwalający na tworzenie szczegółowej, cyfrowej dokumentacji śladów pozostawionych na miejscu zbrodni.
Targi EUROPOLTECH ze względu na swój charakter są dostępne jedynie dla profesjonalistów – uczestników konferencji policyjnej, przedstawicieli polskich i zagranicznych służb policyjnych, cywilnych oraz wojskowych formacji bezpieczeństwa państwa, polityków i urzędników administracji państwowej – zajmujących się problematyką bezpieczeństwa. Canon i SMARTTECH pojawili się na targach, aby wspólnie zaprezentować ekosystem rozwiązań z dziedziny technologii 3D mający wesprzeć policję w pracy śledczej.
Jednym z problemów, przed którymi stoi dzisiejsza kryminalistyka, jest skuteczne zabezpieczenie śladów oraz miejsca zbrodni. Zwykłe zdjęcia fotograficzne nie pozwalają na dokonanie szczegółowych pomiarów metrycznych, które uwzględnią np. głębokość śladu. Rozwiązaniem może być skaner 3D i technologia druku 3D odwzorowująca pozyskany model cyfrowy.
SMARTTECH zaprezentował skaner 3D, który za pośrednictwem nieinwazyjnej metody opartej o wykorzystanie światła strukturalnego potrafi zeskanować dany obiekt z dokładnością 0,05 mm i przedstawić go w postaci chmury punktów o gęstości 900 pkt/mm². Na tych wynikach można dokonać precyzyjnego wymiarowania, archiwizacji, a także przedstawienia modelu do wizualizacji np. w postaci siatki trójkątów STL. Ostatecznym efektem może być kolorowa mapa odchyłek, która bardzo dokładnie demonstruje różnice pomiędzy zeskanowaną podeszwą buta a pozostawionym śladem, pozwalając jednocześnie wykonać pełną analizę 2D na wybranym przekroju.
Na tym etapie można też przygotować wydruk 3D, korzystając z rozwiązań dostarczanych przez firmę Canon. Drukarki 3D drukujące w pełnym kolorze w technologii CJP zapewniają precyzję wydruku nieosiągalną przy zastosowaniu tradycyjnych metod, takich jak odlewy gipsowe. Idealnie nadfają się także do drobiazgowego oddania mapy odchyłek. Stosowanie druku 3D z racji natury tej technologii pozwala także na szybkie i wielokrotne powielanie fizycznego modelu śladu.
Obydwa innowacyjne rozwiązania skanowania i druku 3D stworzyły spójny ekosystem, dzięki któremu służby otrzymują nie tylko kompletną metodę wiecznej archiwizacji cyfrowej śladów, ale też możliwość ich precyzyjnego odtworzenia w postaci wydruków 3D. Ze względu na naniesioną mapę odchyłek, śledczy mogą porównywać tropy nawet w terenie lub dzielić się nimi w postaci cyfrowej z innymi ośrodkami.