SONDASYS 01 – pierwsza polska przemysłowa drukarka 3D SLS

Równo dwa tygodnie temu informowaliśmy o premierze ATO One – pierwszym atomizerze klasy biurowej służącym do do produkcji proszków metali autorstwa 3D Lab, dziś mamy przyjemność jako pierwsi poinformować o kolejnym spektakularnym projekcie polskiej firmy. SONDASYS 01 to pierwsza polska przemysłowa drukarka 3D drukująca w technologii SLS (selektywne spiekanie sproszkowanych tworzyw sztucznych), za stworzenie której odpowiadają specjaliści wywodzący się z firmy Solveere. Oficjalna premiera maszyny odbędzie się podczas nadchodzących targów formnext we Frankfurcie nad Menem!

SONDASYS została opracowana przez spółkę o tej samej nazwie, której prezesem zarządu jest doskonale znany w branży druku 3D Maciej Patrzałek. Chociaż zarówno Patrzałek jak i inne osoby odpowiedzialne za rozwój maszyny wywodzą się z Solveere – czołowego dystrybutora drukarek 3D i firmy usługowej w Polsce, producent jest niezależną organizacją, której profil działalności nie pokrywa się z działalnością biznesową dystrybutora. Prace R&D nad urządzeniem trwały ponad trzy lata.

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną drukarki 3D, to co wiemy na chwilę obecną to to, że jest systemem otwartym, dzięki czemu może pracować na dowolnych proszkach nie wyłączając materiałów wysokotemperaturowych. Urządzenie wyposażone jest w możliwość zmiany wielkości komory roboczej – zaczyna się od pojemności na poziomie 250 x 250 x 350 mm i może zostać przeskalowana do 350 x 350 x 600 mm. System prostej zmiany konfiguracji obszaru roboczego został opatentowany. Drukarka 3D jest dostarczana z system oczyszczania modeli i mieszarką proszków. Proszki dostarcza Exceltec.

Stacja czyszcząca SONDASYS

 

 

System został wyposażony w najbardziej zaawansowany układ optyczny dostępny na ogólnoświatowym rynku. Całość procesów jest sterowana cyfrowo dla zapewnienia najwyższej precyzji wydruków. Cyfrowa optyka i laser o wysokiej mocy pozwalają na szybki i precyzyjny spiek materiału roboczego. Dzięki zastosowaniu dwóch wymiennych komór roboczych o różnych wielkościach, można w łatwy i szybki sposób zoptymalizować koszty produkcyjne w zależności od aktualnych potrzeb produkcyjnych. Producent zapewnia również, że udało mu się zmniejszyć straty materiału budulcowego dzięki optymalizacji komory roboczej oraz izolowanej gazowo strefie produkcyjnej.

Drukarka 3D jest obsługiwana przez dedykowany software sterujący procesami wydruku, wyposażony w intuicyjny i przyjazny dla użytkownika interfejs. Software umożliwia podgląd procesu i parametrów wydruku na żywo, w trakcie procesu. Nowatorska architektura oprogramowania i skierowany do użytkowania interfejs pozwala na obsługę urządzenia osobom bez specjalistycznego szkolenia.

System generujący atmosferę ochronną wewnątrz komory roboczej oraz innowacyjny układ grzewczy komory zapewniają bezpieczną pracę urządzenia. Dedykowane stanowisko do obróbki i czyszczenia modeli ułatwia i przyspiesza post-processing wytworzonych detali.

Jak twierdzą przedstawiciele SONDASYS, maszyna wpasowuje się w założenia koncepcji Przemysłu 4.0. Posiada złącza Ethernet, USB, umożliwia także łączność Wi-Fi także poprzez urządzenia mobilne.

SONDASYS 01 będzie można zobaczyć na żywo podczas listopadowych targów formnext. Firma będzie prezentować swoje rozwiązania na stoisku 3.0 G-16.

Scroll to Top