Czołowy producent drukarek 3D na świecie – Stratasys ogłosił, że jego przychody w II kwartale 2022 r. wzrosły o +13,3% a popyt na jego maszyny wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W drugim kwartale tego roku firma osiągnęła przychód na poziomie 166,6 mln dolarów, tj. o prawie +20 mln dolarów więcej niż w tym samym okresie w 2021 r. To najlepszy wynik od czasów poprzedzających pandemię C19. Mimo to Stratasys obniżył swoje prognozy na rok finansowy 2022 o -10 mln USD ze względu na „nieoczekiwane i niekorzystne kursy walut” jak również konieczność zwiększenia zasobów magazynowych o części do produkcji i serwisowania maszyn, z powodu dużych zaburzeń w obszarze łańcuchów dostaw. Te informacje spowodowała spadek kursu akcji firmy o -6%.
Najwyższy od czterech lat przychód firmy w drugim kwartale był spowodowany głównie sprzedażą drukarek 3D, która wzrosła o +29,2% rok-do-roku. Zasługą tego stanu rzeczy jest sprzedaż nowo wprowadzonej drukarki 3D proszkowej – H350 oraz fotopolimerowych drukarek 3D produkowanych przez przejętą w zeszłym roku firmę Origin One.
Podobnie jak w poprzednim kwartale, kiedy przychody Stratasys wzrosły o +22%, wzrost przychodów w II kwartale 2022 r. był w dużej mierze spowodowany silnym popytem na drukarki 3D. Sprzedaż maszyn przyniosła 115,7 mln dolarów przychodu, co oznacza wzrost o +15,4% rok-do-roku. W konsekwencji wzrosły również przychody z materiałów eksploatacyjnych co przełożyło się na wzrost o +3,9%. Dział usług druku 3D wygenerował 50,9 mln dolarów przychodu, tj. o +9% niż rok temu.
Wchodząc w drugą połowę 2022 r., Stratasys spodziewa się, że wzrost przychodów będzie o 6%-7% wyższy niż w pierwszej połowie 2022 r., a zyski z czwartego kwartału będą rosły w szybszym tempie niż w trzecim. Jednak biorąc pod uwagę bieżące koszty logistyki i materiałów, firma przewiduje, że wahania kursów walut w równym stopniu wpłyną na wyniki finansowe w trzecim i czwartym kwartale.
Stratasys spodziewa się wystąpienia problemów z logistyką części w trzecim kwartale 2022 r., w którym jego marże brutto będą stosunkowo płaskie w porównaniu z trzecim kwartałem 2021 r. Opisując obecną sytuację w łańcuchu dostaw jako „wojnę”, CEO firmy – Dr. Yoav Zeif powiedział, że firma wydała ponad 20 milionów dolarów na dodatkowe zapasy, aby zapewnić, że będzie w stanie zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie na maszyny.
Podczas telekonferencji z inwestorami Zeif stwierdził również, że połączenie MakerBot i Ultimaker nie powinno istotnie wpłynąć na finanse firmy, pominął też zupełnie kwestię niedawnego zamieszania z zakupem 12% udziałów w firmie przez Nano Dimension, jak również działań podjętych przeciwko tzw. wrogiemu przejęciu i uruchomieniu planu kontrolnego, wdrażając tzw. taktykę „zatrutej pigułki”.
Źródło: www.stratasys.com