The Virtual Foundry – amerykański producent filamentów do druku 3D w technologii FDM/FFF, domieszkowanych stopami metalu, wypuścił na rynek nowy materiał na bazie wolframu. Wydruki 3D wykonane z filamentu o nazwie Rapid 3DShield Tungsten, mają chronić przed promieniowaniem. Materiał jest najgęstszym filamentem pod względem udziału procentowego metalu, jaki firma do tej pory wyprodukowała, zawierając w swoim składzie aż 92-95% wolframu. Rapid 3DShield Tungsten jest dedykowany do zastosowań medycznych, ochrony powierzchni, przeprowadzania badań nieniszczących i ochrony przed promieniowaniem rentgenowskim.
Marka Rapid 3DShield powstała w 2019 roku jako wspólne przedsięwzięcie joint-venture The Virtual Foundry i Vulcan Global Manufacturing Solutions w celu opracowania gęstych, nietoksycznych materiałów do druku 3D, posiadających właściwości ochrony przed promieniowaniem. Po kilku latach badań, firmom udało się stworzyć filament Rapid 3DShield Tungsten. Jego kluczowymi właściwościami jest wysoka gęstość i brak konieczności prowadzenia skomplikowanego post-processingu wydrukowanych detali (debindowania i spiekania). Materiał zawiera około 92% wolframu (7,51 g/cm3) i jest najgęstszym filamentem produkowanym przez The Virtual Foundry. Sama firma twierdzi, że jest to najgęstszy filament dla technologii FDM/FFF dostępny na rynku.
Oprócz przydatności w dziedzinie medycyny, bezpieczeństwa, badań nieniszczących i fluorescencji rentgenowskiej, Rapid 3DShield Tungsten może być również stosowany do innych zastosowań technicznych o wysokiej gęstości, takich jak przeciwwaga i antywibracje.
Filament może być drukowany 3D na dowolnych drukarkach 3D typu FDM/FFF wyposażonych w głowice z hartowanej stali – najlepiej o średnicy 0,6 mm. Ustawienia druku 3D są takie same jak dla PLA, a zakres temperaturowy to 190-230°C dla głowicy oraz 40-50°C dla stołu roboczego (który warto pokryć niebieską taśmą malarską). Parametr „flow” powinien być dość wysoki i wynieść 135%. Producent zaleca także, aby do minimum ograniczyć tarcie materiału w trakcie pracy i zawiesić go bezpośrednio nad ekstruderem.
Materiał jest dostępny w dwóch tradycyjnych średnicach: 1,75 mm i 2,85 mm, jak również w formie granulatu. Ze względu na wyjątkowo dużą gęstość, jedynym dostępnym kolorem jest ciemnoszary. Jego cena to 362,50 USD za 0,5 kg i 674,00 USD za 1 kg, bez względu na średnicę czy formę.
Źródło: www.thevirtualfoundry.com