W naszym cyklu podsumowującym najważniejsze innowacje produktowe, wydarzenia oraz aplikacje 2017 roku skupialiśmy się do tej pory na zagranicy – teraz przyszedł czas na pierwsze podsumowanie z Polski. Zaczynamy od listy pięciu najlepszych targów i konferencji jakie odbyły się w kończącym się roku.
W roku 2017 odbyło się kilka nowych wydarzeń poświęconych technologiom przyrostowym, które mają szansę na stałe wpisać się do kalendarza imprez tego typu. Z drugiej strony, organizatorzy uznanych targów po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, pisząc kolejny rozdział w ich historii.
5. Pomorskie Dni Druku 3D MED 2017
Na początku grudnia br. w Trójmieście odbyła się konferencja Pomorskie Dni Druku 3D MED 2017, poświęcona w całości wykorzystywaniu technologii przyrostowych w medycynie. Miejscem pierwszego dnia konferencji był Gdański Park Naukowo-Technologiczny, natomiast drugiego dnia prelegenci i słuchacze przenieśli się do Gdyni, do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Materiał filmowy: gdynia.pl
Podczas konferencji swoje wystąpienia przedstawili czołowi przedstawiciele branży druku 3D w medycynie w Polsce, w tym jeden z organizatorów wydarzenia – Bibus Menos. Oprócz samych wykładów, uczestnicy mogli zobaczyć wiele specjalistycznych urządzeń oraz aplikacji tworzonych za ich pomocą.
4. „Additive Manufacturing Meeting” we Wrocławiu
Z końcem czerwca br. we Wrocławiu odbyła się pierwsza edycja konferencji Additive Manufacturing Meeting, organizowanej przez Politechnikę Wrocławską. Na miejsce stawiła się absolutna czołówka przedstawicieli branży wysokobudżetowych systemów do druku 3D, jednakże nie zabrakło także przedstawicieli sektora niskobudżetowego.
Konferencja została zorganizowana przez Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania (CAMT-FPC) Politechniki Wrocławskiej – jedno z największych i najlepiej wyposażonych tego typu jednostek naukowo-badawczych w Europie. Miejscem wydarzenia była Strefa Kultury Studenckiej przy ul. Hoene-Wrońskiego 10. Na parterze swoje produkty i rozwiązania prezentowały zaproszone na konferencję firmy, natomiast na piętrach I i II odbywały się wykłady.
Chociaż tematykę konferencji zdominowała branża przemysłowa, nie zabrakło też prezentacji w innych obszarach, jak medycyna. Z wykładami wystąpili czołowi przedstawiciele i eksperci branżowi, reprezentujący różne sektory praktycznego wykorzystania technologii przyrostowych. Dodatkowymi atrakcjami było także zwiedzanie laboratoriów CAMT-FPC oraz wieńczący konferencję rejs po Odrze i uroczysta kolacja.
3. Zortrax Experience Conference
Na początku br. w w Hotelu Przystań w Olsztynie odbyła się najprawdopodobniej najbardziej spektakularna konferencja w historii polskiej branży druku 3D – Zortrax Experience Conference. Wydarzenie było poświęcone premierom nowych rozwiązań firmy – oprogramowania Z-SUITE 2.0, nowych materiałów eksploatacyjnych, w tym długo oczekiwanego Z-PLA Pro oraz Zortraxa Inventure.
Na konferencji pojawili się dystrybutorzy firmy z całego świata jak również przedstawiciele redakcji najważniejszych portali o tematyce technologicznej i gospodarczej. W pierwszej części wydarzenia odbyły się prezentacje produktowe, na których pokazywano najnowsze rozwiązania firmy, a potem miała miejsce debata z udziałem Michaela Petch’a – redaktora naczelnego 3D Printing Industry, Mathiasa Plicy – CEO All3DP oraz mojej skromnej osoby.
W dalszej części konferencji miały miejsce warsztaty z obsługi urządzeń i oprogramowania Zortrax, które były kontynuowane drugiego dnia.
Pomiędzy pierwszym a drugim dniem Zortrax Experience Conference, odbyła się uroczysta kolacja, której rozmachu nie powstydziłyby się największe korporacje przemysłowe lub instytucje bankowe. W międzyczasie odbyły się także rejsy po jeziorach motorówkami.
2. „Druk 3D w branży automotive” w EXPO Silesia
Pod koniec listopada br., w zaledwie kilka dni po targach formnext we Frankfurcie nad Menem, odbyła się współorganizowana przez EXPO Silesia, CD3D oraz Politechnikę Śląską konferencja „Druk 3D w branży automotive„. Wybór tematyki wydarzenia oraz miejsce jego organizacji nie były przypadkowe – Śląsk to region bardzo mocno związany z przemysłem motoryzacyjnym, gdyż znajdują się tam najważniejsze biura konstrukcyjne oraz fabryki samochodów.
Na konferencji zjawiło się ok. 100 osób, które wysłuchało 11 prezentacji poświęconych tematyce praktycznego wykorzystania technologii przyrostowej w branży motoryzacyjnej. Wydarzenie było częścią „Przemysłowej Jesieni w Expo Silesia” – targów opakowań ExpoOPAKOWANIA, klejenia ExpoBONDING, stali SteelMET oraz zabezpieczeń powierzchni SURFPROTECT. Konferencja odbyła się na wydzielonej przestrzeni hali targowej – wokół sceny i miejsc dla słuchaczy zostały rozstawione stoiska firm prezentujących swoje wykłady.
Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele takich firm jak Bibus Menos, CadXpert, Canon, Evatronix, Materialise, MTT Polska, Solveere / SondaSys i Technology Applied oraz Ultimaker i jego dystrybutor na Polskę – get3D, którzy byli patronami konferencji.
Gwiazdą wydarzenia był Paul Heiden – wiceprezes Ultimakera, który prezentował case study wykorzystania drukarek 3D firmy w jednej z fabryk Volkswagena.
1. XI edycja Dni Druku 3D
Jak co roku, najważniejszym wydarzeniem targowo-konferencyjnym okazały się Dni Druku 3D w Kielcach. Po raz kolejny targi pobiły rekordy w liczbie wystawców oraz odwiedzających, a stanowiska firm stały na wyjątkowym, światowym poziomie. Sportowe samochody, w których zastosowano detale drukowane na drukarkach 3D, zaawansowane wydruki 3D, wykonane praktycznie z większości istniejących metod przyrostowych oraz kilka premier nowych urządzeń – to wszystko razem sprawiło, że Dni Druku 3D to impreza, której nie można nie odwiedzić.
Podczas tegorocznej edycji Dni Druku 3D, po raz pierwszy w historii imprezy rozdano nagrody targowe.
Gwiazdą wydarzenia był Wolf Project Studio, który nie tylko zaprezentował największe stoisko na targach, lecz również szereg atrakcji w postaci sportowego Ferrari oraz jego kopii wykonanej za pomocą 3Doodlerów, monumentalny, designerski stół w całości wydrukowany na drukarkach 3D, czy znane z wcześniejszych edycji targów ramię robotyczne z drukowaną w technologii FDM maską samochodową.
Oprócz tego, w Kielcach miała miejsce oficjalna, polska premiera nowej linii drukarek 3D Stratasysa – F123 Series, premiery polskich drukarek 3D Monkeyfab SPIRE, UBOT3D Dual oraz szereg profesjonalnych aplikacji w wykonaniu czołowych firm produkcyjnych w Polsce.
W przyszłym roku odbędzie się X-ta, jubileuszowa edycja Dni Druku 3D i z niecierpliwością czekamy na to, czym tym razem zaskoczą nas organizatorzy?