W miniony wtorek (21.11.2017 r.) w EXPO Silesia w Sosnowcu odbyła się konferencja pt. „Druk 3D w branży automotive„, która była współorganizowana przez Centrum Targowo-Wystawiennicze, CD3D oraz Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej. Swoje wykłady i stoiska zaprezentowała czołówka polskich firm z branży druku 3D, a partnerem głównym całego wydarzenia był Ultimaker i jego wyłączny dystrybutor w kraju get3D.

Na konferencji zjawiło się ok. 100 osób, które wysłuchało 11 prezentacji poświęconych tematyce praktycznego wykorzystania technologii przyrostowej w branży motoryzacyjnej. Wydarzenie było częścią „Przemysłowej Jesieni w Expo Silesia” – targów opakowań ExpoOPAKOWANIA, klejenia ExpoBONDING, stali SteelMET oraz zabezpieczeń powierzchni SURFPROTECT. Konferencja odbyła się na wydzielonej przestrzeni hali targowej – wokół sceny i miejsc dla słuchaczy zostały rozstawione stoiska firm prezentujących swoje wykłady.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele: Bibus Menos, CadXpert, Canon, Evatronix, Materialise, MTT Polska, Solveere / SondaSys i Technology Applied oraz partner główny – Ultimaker i jego dystrybutor na Polskę – get3D.

Część wykładową rozpoczęliśmy wspólnie z prof. dr hab. Damianem Gąsiorkiem, wprowadzając słuchaczy w specyfikę druku 3D oraz zasad Przemysłu 4.0.

Po nas na scenę weszła gwiazda wydarzenia – Paul Heiden, wiceprezes Ultimakera – największego producenta desktopowych drukarek 3D w Europie i jednego z największych na świecie. Heiden zaprezentował słuchaczom filozofię firmy w obszarze rozwoju desktopowych technologii FFF oraz case study z wdrożenia urządzeń firmy w zakładach produkcyjnych Volkswagena.

Jakub Trzyna z Bibus Menos przedstawił słuchaczom specyfikę wykorzystania technologii FFF, SLS i DMLS zarówno w sektorze automotive jak i szeroko pojętym przemyśle, posiłkując się przykładami wdrożeń systemów firm EOS oraz VShaper. Kolejny prelegent – Adam Przepolski z CadXpert, opisał specyfikę technologii FDM i PolyJet firmy Stratasys oraz SLA firmy Formlabs, także w kontekście branży motoryzacyjnej.

Jacek Korzeniewski z Canon w swojej prezentacji opisał specyfikę technologii MJM rozwijanej przez 3D Systems, którego firma jest dystrybutorem w Polsce oraz wybranych krajach na świecie. Kolejny wykład dotyczył skanowania 3D w oparciu o technologie czołowego, polskiego producenta skanerów 3D – Evatronix. Gościem specjalnym był z Shapers Advanced Design, który wykorzystuje na co dzień skanery 3D firmy w projektowaniu samochodów sportowych dla największych marek motoryzacyjnych na świecie.

Hubert Gleba z Materialise zaznajomił słuchaczy ze specyfiką wykorzystania technologii SLS zarówno w prototypowaniu jak i produkcji niskoseryjnej finalnych elementów dla motoryzacji oraz innych obszarów przemysłu. Z kolei Maciej Patrzałek zaprezentował słuchaczom SondaSys – pierwszą polską drukarkę 3D typu SLS, o standardzie przemysłowym, której światowa premiera odbyła się zaledwie tydzień wcześniej na targach formnext we Frankfurcie nad Menem.

Jarosław Kozak z Technology Applied wygłosił interesujący wykład, przedstawiający optymalizację kosztów produkcji w oparciu o technologie przyrostowe, a w szczególności metody SLS, którą wykorzystuje na co dzień w świadczeniu usług druku 3D dla czołowych firm przemysłowych z Polski i zagranicy. Ostatni prelegent – Bartłomiej Jarkiewicz z MTT Polska, skupił się na technologii SLA, z której korzystają dystrybuowane przez niego drukarki 3D DWS Systems.

Niezależnie od wykładów, uczestnicy konferencji mogli obejrzeć drukarki 3D takich firm jak Ultimaker, 3D Systems, Stratasys, Formlabs, VShaper oraz wspomnianych Evatronix i DWS Systems. Dodatkowo wystawcy zaprezentowali mnóstwo wydruków 3D wykonanych we wszystkich najważniejszych technologiach przyrostowych.

Z drugiej strony, wystawcy byli bardzo miło zaskoczeni wysokim poziomem wiedzy osób, które zapisały się na konferencję – rozmowy z wystawcami miały bardzo merytoryczny charakter i dotyczyły specyfiki wykorzystania określonych metod wytwórczych w procesach technologicznych, bądź rozwiązania bardzo konkretnych problemów. Było to jedno z pierwszych wydarzeń tego typu, w których miałem przyjemność uczestniczyć, gdzie obydwie strony doskonale orientowały się w tematyce konferencji i prezentowanych rozwiązaniach, bez konieczności tłumaczenia elementarnych rzeczy i odpowiadania na pytania „czym jest drukarka 3D i do czego służy„.

Konferencja zakończyła się dużym sukcesem, a jej organizatorzy poważnie myślą już o kolejnej edycji, skierowanej do kolejnego grona odbiorców technologii druku 3D.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like