Jeżeli w kwietniu wydawało Wam się, że zostaliście zaskoczeni informacją o otwarciu polityki materiałowej przez Zortraxa, te informacje wbiją Was w fotele… Podczas rozpoczętej dziś, dwudniowej konferencji – Zortrax Experience Conference, jaka odbywa się w Hotelu Przystań w Olsztynie, firma zaprezentowała najświeższe informacje dotyczące jej oferty produktowej. Nowości obejmują całkowicie odświeżone oprogramowanie Z-Suite w wersji 2.0, kolejne serie filamentów oraz… oficjalną premierę rynkową długo oczekiwanego Zortraxa Inventure!

Z uwagi na specyfikę dzisiejszego dnia (miałem m.in. przyjemność uczestniczyć w panelu dyskusyjnym wspólnie z Mathiasem Pilicą z All3DP i Michaelem Petchem z 3D Printing Industry), z góry przepraszam za jakość prezentowanych zdjęć oraz bardzo okrojone opisy poszczególnych funkcjonalności. Już wkrótce poznacie więcej szczegółów, okraszonych bez porównania lepszymi materiałami graficznymi – póki co, same gorące newsy!

Zacznijmy od początku… Z-Suite 2.0 otrzymuje całkowicie nowy layout graficzny, lecz przede wszystkim wiele nowych funkcjonalności. Pierwszą jest możliwość pracy na kilku niezależnych modelach równocześnie, które otwierane są w zakładkach. Drugą, rozbudowana funkcja tworzenia własnych profili filamentów od innych dostawców oraz możliwość łatwego zarządzania nimi w programie. Trzecia – uwaga!, to możliwość tworzenia własnych struktur podporowych, niezależnie od tych wygenerowanych automatycznie przez sam program – dotyczy to także usuwania tych, które uważamy za zbędne.

Kolejne nowości i usprawnienia to m.in. naprawa uszkodzonych plików STL oraz autodetekcja i raportowanie tych obszarów modeli, które mogą powodować problemy podczas druku 3D. Wersja BETA programu będzie dostępna dla resellerów firmy od 27 czerwca br.

Nowości w ofercie filamentów są dwie, z czego jedna prawdziwie sensacyjna! Od dziś w oficjalnej sprzedaży jest Z-PLA Pro! Dodatkowo firma wprowadziła do oferty filament o dużej odporności na warunki pogodowe – Z-ASA Pro. Wg producenta, obydwa materiały charakteryzują się niskim skurczem podczas drukowania. Ceny filamentów:

 • Z-PLA Pro & Z-ASA Pro dla M200: 49,90 €
 • Z-PLA Pro & Z-ASA Pro dla M300: 105 € dla M300.

Na koniec to, na co wszyscy tak długo czekali… W przyszłą środę, 14 czerwca 2017 r. do sprzedaży trafia Zortrax Inventure. Ale to nie koniec niespodzianek w tym zakresie. Drukarka 3D będzie wykorzystywać w pracy trzy rodzaje materiałów eksploatacyjnych: materiał podporowy rozpuszczalny w wodzie (nie potrzeba do tego żadnego aktywatora), Z-PETG oraz… Z-PLA!

Pozostałe funkcjonalności urządzenia pozostają bez zmian – drukuje z dwóch głowic (w tym jednej dedykowanej materiałom podporowym), ma zamkniętą i podgrzewaną komorę roboczą oraz wymienne stoliki robocze (wg zapewnień przedstawiciela firmy, wystarczają na ok. 20 wydruków realizowanych dokładnie w tym samym miejscu; stosowanie preparatów adhezyjnych wydłuża żywotność stolika). Filamenty będą sprzedawane w kartridżach. Do wypłukiwania podpór posłuży dedykowana stacja DSS Station. Ceny:

 • Zortrax Inventure: 2699 €
 • Zortrax Inventure + DSS Station: 3149 €
 • DSS Station: 529 €.

Więcej informacji już wkrótce…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

6 Comments

 1. Bardzo dobre wieści. Będzie w końcu możliwość ustawiania procentowego wypełnienia wydruków?

  1. Nie zostało to poruszone podczas konferencji. Jeszcze o to dopytam…?

   1. Nieoficjalna odpowiedź brzmi: TAK.

 2. Cześć, to ceny netto czy brutto?

 3. Bardzo dobre wieści, oby tylko w praktyce okazało się to tak dobrze dopracowane jak jest zapowiadane…

 4. Piekło zamarzło – Zortrax wypuścił własne PLA BIG LOL. 😀 A tak na poważnie to bardzo dobre wieści. Zorientowali się również, że konkurencja (np. Ultimaker) tylko zyskuje na polityce umożliwiającej używanie filamentów dowolnego producenta. Edytowalne podpory to też świetny krok do przodu.

Comments are closed.

You may also like