VERASHAPE z licencją Siemens PLM Software na tworzenie nowego oprogramowania dla drukarek 3D, w oparciu o jądro Parasolid®

Wczoraj opisując premiery nowych drukarek 3D Stratsysa z serii F123, podkreślałem innowacyjność ich oprogramowania sterującego – GrabCAD Print, które pozwala m.in. na bezpośredni eksport plików produkcyjnych klasy CAD do drukarki 3D, z pominięciem ręcznego eksportu do formatu STL. Ta swoboda transmisji danych jest kolejnym krokiem w kierunku ułatwiania użytkownikom pracy z drukarkami 3D oraz zwiększania procesu jej automatyzacji. Równocześnie ten kierunek jest olbrzymią barierą dla większości producentów drukarek 3D, gdyż nie posiadają oni ani odpowiednich zasobów, ani możliwości, aby móc podążyć drogą Stratasysa. Okazuje się jednak, że są wśród nich wyjątki!

Rzeszowska firma VERASHAPE – producent drukarek 3D VSHAPER, posiada bardzo bogate doświadczenie w zakresie tworzenia i wdrażania specjalistycznego oprogramowania inżynierskiego klasy CAD, CAM i CAE. W ramach prac nad własnym oprogramowanie sterującym, VERASHAPE zawarło porozumienie z Siemens PLM Software, w ramach którego otrzymało licencję na prowadzenia prac programistycznych w oparciu o jądro modelowania bryłowego Parasolid®.

Parasolid® to najbardziej rozpowszechniony komponent projektowania 3D, dostarczający funkcjonalność modelowania przestrzennego i interoperacyjności do ok. 130 niezależnych dostawców oprogramowania w wielu branżach i dziedzinach jak komputerowo wspomagane projektowanie (CAD), analizy inżynierskie (CAE), komputerowo wspomagane wytwarzanie (CAM) oraz architektura, inżynieria i budownictwo (AEC). Parasolid® został stworzony przez firmę Shape Data Limited, która została przejęta przez Siemens PLM Software.

Dziś na rynku działają ponad 4 miliony aktywnych, kompleksowych stanowisk modelowania, wykorzystujących oprogramowanie Parasolid®, a format danych Parasolid XT stał się jednym z najbardziej dostępnych dla dokładnego odwzorowania parametrów programów 3D. VERASHAPE został jednym z pierwszych na świecie producentów drukarek 3D, który tworzy oprogramowanie w oparciu o jądro modelowania bryłowego Parasolid®, wspierające importowanie i odpowiednie przygotowanie modeli do druku 3D.

Tak współpracę z polskim producentem komentuje John Whetstone, Dyrektor, CTO Product Management and Marketing w Siemens PLM Software:

Obserwując rosnące zapotrzebowanie rynku na drukarki 3D oraz systemy informatyczne wspomagające ich pracę, cieszy nas fakt, że Verashape tworzy oprogramowanie, które w pełni wykorzystuje format danych Parasolid.

John Whetstone – Siemens PLM Software

Tak opisuje ją Tomasz Szymański, prezes i założyciel VERASHAPE:

Prowadząc prace programistyczne dążymy do tego, aby tworzone przez nas oprogramowanie było rozwiązaniem uniwersalnym i wspomagało proces przygotowania modelu do druku, bez względu na to jaka drukarka 3D będzie wykonywać jego wydruk.

Tomasz Szymański – VERASHAPE

Aplikacja VERASHAPE będzie pozwalać użytkownikom na regulację chłodzenia wydruku 3D, wstrzymywanie go na dowolnej wysokości oraz podejmowanie decyzji o drukowaniu struktur wsparcia dla części modelu, które nie mają oparcia sąsiadujących ścieżek. Nie zabraknie standardowych opcji jak ustawienia temperatury i prędkości wydruku, wysokości drukowanej warstwy, grubości ścianki, orientacji położenia wypełnienia czy też wyboru extrudera w przypadku wykorzystywania dwugłowicowej drukarki 3D.

Oprogramowanie będzie działać zarówno z drukarkami 3D VSHAPER, jak również z urządzeniami innych producentów. Model biznesowy całego przedsięwzięcia ma być zbliżony do Simplify3D. VERASHAPE niebawem rozpocznie beta-testy oprogramowania, w które zaangażowane będą m.in. firmy przemysłowe wykorzystujące w codziennej pracy drukarki 3D VSHAPER. Jeżeli zakończą się one powodzeniem, firma liczy na oficjalną premierę oprogramowania jeszcze w tym roku.

Scroll to Top