Verne AM zaprezentuje nową drukarkę 3D typu SLS na targach Formnext

Firma Verne Additive Manufacturing Labs zaprezentuje na targach Formnext 2024 nową drukarkę 3D SLS, która może przetwarzać wysokowydajne tworzywa sztuczne w rodzaju PEEK, w bardzo wysokich temperaturach. Maszyna o nazwie STROM będzie w stanie osiągnąć temperaturę pracy nawet do 380°C.

PEKK jest szczególnie odpowiedni jako zamiennik metalu, ponieważ ma korzystny stosunek wytrzymałości do masy. Materiał charakteryzuje się również odpornością chemiczną i temperaturową. Jednakże przetwarzanie PEKK było wcześniej uważane za spore wyzwanie techniczne w kontekście technologii SLS. Standardowe systemy zwykle pracują w temperaturze około 200°C, jednakże nowy system Verne AM ma na celu uczynienie przetwarzania materiałów bardziej opłacalnym i jednocześnie spełnienie wymagań dotyczących wysokiej temperatury.

Drukarka STROM ma przestrzeń roboczą o wymiarach 220 x 250 x 400 milimetrów. System wykorzystuje albo 40-watowy laser CO2, albo konfigurację lasera światłowodowego. Do monitorowania procesu używana jest kamera na podczerwień i wspomagana sztuczną inteligencją analiza obrazu, która monitoruje każdą warstwę druku 3D. Drukarka przetwarza również standardowe proszki SLS, takie jak PA12 i PA11.

Oprócz systemu STROM, Spengler, spółka macierzysta Verne AM, zaprezentuje na targach również Super VibroBlast – system postprocessingu o pojemności 120 litrów. Automatycznie usuwa pozostałości proszku z części SLS, MJF lub SLM. Oba systemy są częścią kompleksowego łańcucha produkcyjnego. Oprócz drukarki 3D obejmuje on również automatyczny system zarządzania proszkiem (SM-1), system transportu (wózek) i rozwiązania do obróbki powierzchni (SurfPro).

Chociaż Verne AM to nowa firma, osoby za nią stojące to bardzo doświadczeni weterani branży. W 2014 r. byli odpowiedzialni za stworzenie Norge Systems i powstanie jednych z pierwszych niedrogich drukarek 3D typu SLS z funkcjami, które wcześniej były dostępne wyłącznie w systemach przemysłowych – Ice1 i Ice9. Drukarki 3D zadebiutowały na Kickstarter, gdzie niestety nie zdobyły wymaganego finansowania. Jednakże Norge Systems zostało wkrótce przejęte i na bazie ich technologii powstały drukarki 3D SLS francuskiego Prodways.

Źródło: www.verne.am

Scroll to Top