Wolframowa dysza do precyzyjnych wydruków z filamentów silnie ścierających

Ze względu na swoją cenę oraz łatwą dostępność, najpopularniejszymi obecnie dyszami głowic drukarek 3D są te wykonane z mosiądzu. Nie jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla branży druku profesjonalnego. Problemem jest na przykład drukowanie z filamentów z zawartością włókna węglowego (Carbon!), które silnie degradują dysze. Kilka dni temu na Kickstarterze wystartowała kampania, której bohaterem jest super wytrzymała dysza wykonana ze stopu, którego głównym składnikiem jest wolfram.

Firma dddmaterial, powstała w 2014 roku i zajmuje się przede wszystkim produkcją wytłaczarek do tworzyw sztucznych. Od pewnego czasu skupiają się również na szeroko pojętej branży druku 3D dostarczając między innymi komponenty do budowy profesjonalnych drukarek 3D.

Wolframowa dysza jest efektem „niezadowolenia z trwałości oraz precyzji drukowania na dyszach mosiężnych”. Według producenta ich największą wadą jest przede wszystkim nierównomierny wypływ tworzywa podczas długich wydruków dużych elementów oraz nietrwałość mosiądzu zwłaszcza podczas drukowania z tworzyw ścieralnych (na przykład zawierających włókno węglowe), które po stosunkowo krótkim czasie są w stanie w znacznym stopniu zwiększyć średnicę dyszy.

Według producenta, do najważniejszych zalet wolframowych dysz należy zaliczyć przede wszystkim:

  • bardzo dobre właściwości materiału, z którego są wykonane (charakteryzują się wysokim przewodnictwem cieplnym, a w związku z tym są bardziej energooszczędne),
  • zapewniają bardziej stabilne warunki drukowania (stabilna grubość i szerokość drukowanej ścieżki nawet przy bardzo długich przejazdach głowicy i stosowaniu wysokiej temperatury),
  • ścięty wierzchołek nie powodujący rysowania platformy roboczej,
  • tego typu dysze, tyle że w skali makro, stosowane są od dawna w wytłaczarkach przemysłowych, więc są już sprawdzone w „boju”,
  • bardzo dużą wytrzymałość na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Pomimo licznych zalet możemy też znaleźć bardzo ważne ograniczenie i przeciwwskazanie możliwości stosowania tego typu dysz. Stop, z którego są wykonane zawiera do 3% niklu i nie może być używany do drukowania modeli, które mogą mieć kontakt z żywnością.

Dysze dostępne są w średnicy 0,4 mm, posiadają mocowanie na popularny gwint M6 (są więc kompatybilne między innymi z głowicami E3D) i współpracują z filamentem 1,75 mm. Najtańszą obecnie opcją wsparcia, za którą otrzymamy wolframową dyszę jest 23 euro. Kampania zakłada zebranie 19 500 euro, co nie powinno być dużym problemem zważywszy, że do jej końca pozostało jeszcze pięćdziesiąt sześć dni, a zebrano już 13 000 euro.

Źródło: www.kickstarter.com

Scroll to Top