XDM750 – Chińska drukarka 3D SLS o największym obszarze roboczym na świecie

Często, pisząc o profesjonalnych technologiach przyrostowych, zakładamy, że niebawem taki sposób produkcji ma szansę zastąpić konwencjonalne metody. Obecnie, najczęściej technika addytywna produkcji z proszków polimerowych czy metalowych wykorzystywana jest do nisko seryjnej produkcji niewielkich elementów. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś nad ograniczeniami tej technologii jeżeli chodzi o rozmiar obszaru roboczego?

Jak twierdzi XDM, chiński producent drukarek 3D, to właśnie ich urządzeniu XDM750 należy się miano największej drukarki przestrzennej wytwarzającej w technologii SLS. Wymiary komory roboczej w przypadku XDM to 750 x 750 x 500 mm – oznacza to, że urządzenie od chińskiego producenta XDM deklasuje nawet X LINE 2000R firmy Concept Laser (obszar roboczy 800 x 400 x 500 mm). Jednak czy w tym przypadku większy znaczy lepszy?

Jeśli chodzi o części tworzone w technologii addytywnej wciąż stosunkowo rzadko mamy do czynienia z elementami o kluczowym znaczeniu dla konstrukcji, w której została zaimplementowana. Częściej to detale dedykowane do konkretnego typu urządzeń, tworzone w produkcji nisko seryjnej czy takie, które poprzez zmianę struktury wewnętrznej pozwala na oszczędność materiału czy redukcję masy (jak w przypadku ścianek działowych Airbusa).

Za sprawą ciągle rozwijających się profesjonalnych technologii przyrostowych inżynierowie pracują nad jak najwyższą jakością wykonywanych detali, które będą reagować na obciążenia czy mechaniczny stres w sposób podobny do części wykonanych metodą substraktywną. Warto więc zastanowić się, czy w przypadku wielkoformatowych urządzeń produkcyjnych to rozmiar pełni kluczową kwestię, czy raczej spełnienie wymaganych standardów jakościowych.

Mimo stworzenia urządzenia o niespotykanym dotąd obszarze roboczym chińskiemu producentowi będzie trudno konkurować z Concept Laser, firmie, która w branży addytywnej jest utożsamiana z wysoką jakością świadczonych usług. Trudno również o pewność, że mamy do czynienia z drukarką przestrzenną o największym opracowanym obszarze roboczym – wiele projektów prowadzonych przez producentów z branży addytywnej jest objęte ścisłą tajemnicą.

Jak twierdzi XDM ich urządzenie spełnia wszelkie wymagania technologiczne – wydajność XDM750 nie odbiega od najbardziej zaawansowanych systemów przyrostowego wytwarzania z metalu. Co za tym idzie, ich urządzenie z powodzeniem może być stosowane w różnorodnych gałęziach produkcji, m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, wojskowym i medycznym.

Na weryfikację obietnic składanych przez chińskich producentów musimy jeszcze poczekać – albo dzięki zapewnieniom o jakości swoich usług uda im się poszerzyć grono najlepszych albo ostatni (a za razem pierwszy) raz słyszymy o XDM.

Źródło: 3ders.com

Scroll to Top