Arburg – czołowy, niemiecki producent systemów do formowania wtryskowego i autorskiej metody druku 3D – Arburg Plastic Freeforming (APF), zaprezentuje na nadchodzących targach RAPID+TCT 2022 nową odsłonę swojej flagowej drukarki 3D – Freeformer 300-3X wyposażoną w moduł do przetwarzania materiałów wysokotemperaturowych oraz aplikację ProcessLog do szczegółowego śledzenia i dokumentowania produkcji addytywnej.

Technologia APF polega na ekstrudowaniu pojedynczych kropel materiału polimerowego przy użyciu śruby piezoelektrycznej. Materiał jest natryskiwany z prędkością do 200 kropel na sekundę z głowic o dwóch średnicach: 0,2 i 0,4 mm. Równocześnie w pracy nie stosuje filamentów, tylko granulat – identyczny jak ten stosowany w technologii formowania wtryskowego. Z uwagi na dużo niższy koszt granulatu, rentowność pracy z maszyną jest dużo wyższa od alternatywnych systemów produkcyjnych.

Arburg od niedawna rozszerza swoją działalność na rynkach Ameryki Północnej, dzięki partnerstwu z Würth Additive, które jest dystrybutorem jego rozwiązań. Firmy będą wspólnie wystawiać się na największych targach druku 3D w USA – RAPID+TCT 2022 prezentując najnowszą wersję Freeformera 300-3X. Drukarka 3D pozwala przetwarzać materiały wysokotemperaturowe, jak ULTEM i PEEK. ULTEM 9085 jest tworzywem ognioodpornym, niskodymnym i jest zatwierdzone do produkcji aplikacji lotniczych. Freeformer 300-3X może również drukować obiekty z materiałów z rodziny PEEK, które są biokompatybilne i nadają się do sterylizowane. Posiadają także certyfikację FDA.

Perspektive, freeformer 300-3X

Drukarka 3D posiada zaawansowany system zarządzania temperaturą, w tym chłodzeniem niezbędnym do prawidłowego druku 3D skomplikowanych geometrycznie aplikacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku napędów, zapewniających precyzyjne pozycjonowanie głowicy drukującej w osiach XYZ. Według zapewnień producenta, Freeformer jest w stanie drukować części, które osiągają 95% wytrzymałości. Co więcej, drukarka 3D może zostać zainstalowana w pomieszczeniach czystych, co umożliwia produkcję wszczepialnych i biokompatybilnych implantów. Podczas targów RAPID + TCT 2022, Arburg zaprezentuje te możliwości, przetwarzając medycznie zatwierdzony granulat PEEK.

Oprócz drukarki 3D Arburg zaprezentuje aplikację ProcessLog, która przechwytuje dane dotyczące procesu druku 3D, wyświetlając je w przejrzysty, zwizualizowany sposób. Informacje te są dokumentowane i śledzone dla poszczególnych części. Dane można przeglądać w trakcie całej budowy części, śledzić szczegółowe informacje związane z ciśnieniem materiału w głowicy, położeniem ślimaka ekstrudującego oraz częstotliwości i szybkości natryskiwania kropel. Dzięki rzetelnemu dokumentowaniu procesu drukowania i produkcji każdej części, producenci mogą zapewnić identyfikowalność produktów w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem. Ponadto wiele maszyn Freeformer może być połączonych w sieć za pomocą narzędzia Przemysłowego Internetu Rzeczy, takiego jak portal klienta „arburgXworld”.

Źródło: www.arburg.com via www.3dprint.com
Zdjęcia: www.arburg.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like