XYZPrinting prezentuje da Vinci Color 5D – drukarkę 3D FDM/FFF w pełnym kolorze, z grawerem laserowym i… zwykłą drukarką do papieru!

Tajwański XYZprinting – jeden z czołowych producentów drukarek 3D na świecie, zaprezentował na trwających właśnie targach elektroniki CES 2020 w Las Vegas swoją najnowszą, desktopową drukarkę 3D – da Vinci Color 5A. Urządzenie drukuje modele z tworzyw termoplastycznych w technologii FDM / FFF, które dodatkowo barwi w pełnym kolorze za pomocą zintegrowanej z całym systemem głowicy inkjetowej. Drukarka 3D ma również możliwość instalacji głowicy laserowej służącej do grawerowania oraz… drukowania w pełnym kolorze na zwykłym papierze, łącząc funkcje drukarki 3D i 2D.

Technologia druku 3D z plastiku w pełnym kolorze została po raz pierwszy zaprezentowana przez XYZPrinting w 2017 roku. Ma ona charakter hybrydowy – najpierw jedna głowica nanosi specjalny materiał na bazie PLA, z którego powstaje detal, a druga nakłada kolor, natryskując go z typowej głowicy, znanej z drukarek atramentowych. Proces następuje wymiennie warstwa po warstwie. W połowie 2018 roku producent wypuścił na rynek mniejszą i tańszą wersję urządzenia, a teraz powraca z trzecią, najbardziej rozbudowaną wersją.

da Vinci Color 5D oprócz dość niecodziennej jak na urządzenia addytywne funkcji zwykłego drukowania na płasko na arkuszach papieru, posiada system łatwej wymiany głowic. Można je zastąpić albo głowicą laserową do grawerowania (można używać jej z papierem, tekturą, skórą, drewnem i plastikiem) albo wzmacnianą, stalową głowicą do druku 3D z takich materiałów jak kompozyty włókna węglowego, czy materiały metaliczne (czyli wszystkie ścierne, degradujące tradycyjne dysze).

Specyfikacja techniczna:

  • technologia: Color Texture Inkjet/FFF
  • obszar roboczy: 230 x 180 x 180 mm
  • rozdzielczość: 100 – 400 mikronów
  • średnica głowicy: 0.4 mm
  • średnica filamentu: 1.75 mm
  • stół roboczy: zdejmowalny
  • niezależny kartridż na atrament
  • kompatybilne z filamentami: color-inkjet PLA, PLA, Tough PLA, PETG, metaliczne PLA oraz włókno węglowe

Oficjalna cena urządzenia to 3999 $, jednakże w przypadku Polski należy doliczyć do niej koszty podatków, cła etc.

Źródło: www.xyzprinting.com

Scroll to Top