W zeszłym roku XYZPrinting – tajwański producent desktopowych drukarek 3D, zdobył „Świętego Graala” druku 3D w technologii FDM, jako pierwszy na świecie tworząc urządzenie drukujące z termoplastów w pełnym kolorze. da Vinci Full Color zostało zaprezentowane publicznie podczas jesiennych targów TCT w Birmingham oraz  formnext we Frankfurcie nad Menem, wywołując spore zamieszanie wśród odwiedzających. I chociaż prezentowane wydruki nie rzucały może na kolana, a i sam proces druku 3D nie był najszybszy, faktem jest że Tajwańczycy osiągnęli coś, co nie udało się wielu innym firmom – w tym 3D Systems. Teraz XYZPrinting idzie za ciosem i zapowiada premierę kolejnej drukarki 3D drukującej w autorskiej technologii, tym razem w dużo niższej cenie!

Nowa drukarka 3D o nazwie da Vinci Color mini bazuje na metodzie 3DColorJet, polegającej na tym, że każda wydrukowana warstwa plastiku jest pokrywana atramentem natryskiwanym w podobny sposób jak w drukarkach atramentowych. Wydłuża to niestety czas pracy urządzenia, jednakże daje jak do tej pory jedyną na świecie możliwość tworzenia pełnokolorowych wydruków przestrzennych, wykonanych z plastiku. Drukarka 3D będzie mniejsza od wersji Full Color, ale również w pełni zamknięta i wyposażona w komunikację bezprzewodową.

Początkowo da Vinci Color mini będzie oferowane w promocyjnej cenie 999,95 $ (0k. 3800 PLN + podatki, cła i koszty transportu) na platformie crowdfundingowej Indiegogo. Docelowo ma kosztować 1600 $ (ok. 6000 PLN + podatki), a więc ponad połowę taniej niż da Vinci Full Color. Urządzenie ma zostać zaprezentowane podczas nadchodzących targów IFA 2018, jakie odbędą się w dniach 31 sierpnia – 5 września 2018 r. w Berlinie.

Specyfikacja techniczna i najważniejsze funkcjonalności:

  • obszar roboczy: 13 x 13 x 13 cm
  • liczba głowic: 1
  • możliwość drukowania w pełnej palecie kolorów (nadruk CMYK)
  • materiały: color PLA (specjalny materiał dla wydruków pełnokolorowych) oraz PLA, tough PLA i PETG (tylko wydruki monochromatyczne)
  • automatyczna kalibracja stołu roboczego
  • komunikacja przez WiFi
  • zamknięta komora robocza
  • możliwość upgrade do głowicy grawerującej w drewnie, skórze, plastiku etc.

Podobnie jak wszystkie pozostałe drukarki 3D XYZPrinting, da Vinci Color mini będzie gotowa do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. Przygotowanie i rozpoczęcie pracy nie powinno nastręczać żadnych problemów, gdyż urządzenia tajwańskiego producenta słyną z łatwości obsługi. Nowe drukarki 3D powinny trafić do otwartej sprzedaży jeszcze w tym roku.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like