O tym ile technologia druku 3D znaczy dla współczesnej motoryzacji nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie ważna jest ona dla małych, można by powiedzieć rzemieślniczych firm, w których każdy projekt jest inny i wymaga tworzenia pojedynczych egzemplarzy danej części. Koszt wytworzenia takiego elementu będzie zawsze wyższy niż przy produkcji seryjnej, dlatego bardzo ważne jest aby oddany do produkcji element był dokładnie przetestowany już na etapie jego projektowania. Najszybszym i najtańszym sposobem aby to zrobić jest zastosowanie drukarki 3D. Dla BORN Motor rozwiązanie to obniża koszt wykonania każdego motocykla o około 2.000 €.

BORN Motor to hiszpańska firma, która zajmuje się przede wszystkim profesjonalnymi rekonstrukcjami oraz modyfikacjami wszelkiego rodzaju motocykli. Z ich usług projektowych korzystają również producenci maszyn seryjnych. Od samego początku firma korzysta z różnych technologii tworzenia i obróbki nowych elementów. W swoich projektach stosują między innymi cięcie laserem, frezowanie CNC jak również wytwarzanie elementów niestandardowych przy pomocy narzędzi ręcznych. Od niedawna w warsztacie BORN Motor pojawiła się drukarka 3D BCN3D Sigma, która nie tylko przyspieszyła pracę, ale przede wszystkim zwiększyła swobodę projektową zespołu.

Sigma wykorzystywana jest nie tylko do produkcji prototypów, ale też, kiedy jest to tylko możliwe, tworzy gotowe elementy końcowe, bezpośrednio montowane w motocyklu. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim tworzywa takie jak PET-G, Nylon lub ABS. Wymiernym efektem tej kooperacji jest przede wszystkim znaczne obniżenie kosztów produkcyjnych, jak również skrócenie czasu wprowadzenia produktu końcowego na rynek.

Jednym z najlepszych przykładów obrazujących koszty i czas wykonania danego elementu jest ostatni projekt BORN Motor, modyfikacja deski rozdzielczej dla Hondy CB25. Podczas ręcznej produkcji jednej iteracji obudowy wszystkie koszty (materiały, wynagrodzenie za pracę) zamykają się w kwocie 1.500 € za sztukę a czas produkcji wynosi około 24 h, w przypadku produkcji poprzez obróbkę skrawaniem wykonano dwie iteracje obudowy za kwotę 250 € za sztukę, ale produkcja zajęła od dwóch do trzech tygodni. Metodą druku 3D wykonano sześć iteracji w cenie 6 € za sztukę i czasie produkcyjnym wynoszącym zaledwie 8 h.

Źródło: www.tctmagazine.com, www.bornmotorco.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like