Zebra – kolejna podkładka czy następca BuildTaka?

Wszyscy, którzy zajmują się drukiem 3D na pewno kojarzą specjalną podkładkę do druku – BuildTak, która pomogła wielu osobom rozwiązać ich problemy z przyklejaniem się wydruków do stołu roboczego drukarek 3D. W jednym z artykułów opisywałem już jedno z rozwiązań problemu odklejających się modeli podczas drukowania. Tym razem przyszedł czas na kolejne rozwiązanie w postaci specjalnej podkładki – Zebra. Czy ta podkładka stanie się tak samo popularna jak BuildTak?

Podkładkę możemy nabyć na stronie firmy PRINTinZ, która zajmuje się również sprzedażą drukarek 3D oraz filamentu. Nowa podkładka różni się od podobnych rozwiązań znanych na rynku. Po pierwsze, nowej podkładki nie trzeba przyklejać na istniejący stół, ponieważ jest ona sztywna i może zastąpić istniejący już stół w postaci szyby czy płyty aluminiowej. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest o wiele lepsze niż jej naklejanie, które może spowodować jej uszkodzenie już na samym początku użytkowania.

Inną bardzo ciekawą właściwością jest możliwość jej niewielkiego wyginania, które na pewno będzie bardzo pomocne przy odrywaniu większych wydruków. Ten sposób spowoduje rzadsze użycie szpachelki lub innych podobnych narzędzi pomocnych przy odrywaniu wydruków, a co za ty idzie wydłuży żywotność samej podkładki.

Jeszcze innym i bardzo zaskakującym rozwiązaniem jest możliwość użycia obu stron podkładki. Jedna strona jest czarna, a druga biała. Jak możemy wyczytać na stronie producenta, na takie rozwiązanie zdecydowano sie z dwóch powodów. Pierwszy to wydłużenie żywotności całej podkładki gdyż dzięki możliwości drukowania na obu stronach mamy tak jakby dwa jej egzemplarze.

Drugi powód to zastosowanie dwóch kolorów: białego i czarnego. Dzięki temu możemy drukować  kontrastowym kolorem filamentu dla koloru jednej lub drugiej strony podkładki. Takie rozwiązanie może na pomóc rozwiązać problemy, które mogą się pojawić przy pierwszych warstwach np. problem z nieodpowiednią wysokością głowicy. Jak możemy się domyślić jej nazwa nawiązuje do zwierzęcia, które jest podobnie ubarwione.

Podkładka jest dostępna w kilkunastu wymiarach, dzięki temu możliwe jest jej użycie nie tylko w komercyjnych drukarkach, ale również w urządzeniach klasy „Reprap”. Dostępna jest również wersja okrągła, którą będziemy mogli użyć w drukarkach 3D typu „Delta”. 

Nowa podkładka posiada kilka rozwiązań, które mogą przeważyć szalę popularności na jej stronę. Możliwość drukowania na obu stronach, możliwość „wyginania” oraz bardzo prosty montaż bez potrzeby jej przyklejania. Wszystko to może się okazać że sprawdzone „domowe” metody na przyklejanie się modeli podczas druku, a także wysłużony już BuildTak mogą odejść na zasłużoną emeryturę.

Źródło: www.fabbaloo.com

Scroll to Top