Nowoczesny przemysł wymaga nowoczesnych rozwiązań – producenci drukarek przestrzennych wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów szukają kompromisu pomiędzy technologiami addytywnymi a substantywnymi. Podczas tegorocznych targów formnext hybrydowe urządzenia do produkcji detali zaprezentował m.in. OR Laser, oferując użytkownikom nowy standard wytwarzania detali z metalu, łączące zalety druku 3D i obrabiarek CNC.
Podobne rozwiązanie opracował indyjski start-up Ethereal Machines bazując jednak na innym typie materiałów – drukarka przestrzenna Halo pracuje w technologii FDM, jednak jej 5-osiowa konstrukcja sprawia, że jest jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie. Urządzenie jest jednocześnie pięcioosiową frezarką CNC, pozwalającą na wytwarzanie z takich tworzyw jak nylon, wosk czy drewno. Jak przyznają twórcy, Halo pozwala na wykorzystanie tego, co najlepsze w różnych technologiach dając satysfakcjonujący efekt końcowy i jest symbolicznym początkiem hybrydowej produkcji.
Jego nowatorska forma została doceniona przez CES (Consumer Electronics Show), która nadała urządzeniu od Ethereal Machines miano Best of Innovation w kategorii druku 3D. Kaushik Mudda, współzałożyciel Ethereal Machines, wyjaśnił, że stworzenie swojej pierwszej 5-osiowej drukarki 3D pozwalającej również na stosowanie metod substantywnych wynikało z potrzeby rynku – wszystkie dostępne urządzenia oparte na podobnej zasadzie działania wyróżniała wysoka cena, przez co były one niedostępne dla indywidualnych użytkowników.
Detale produkowane przy wykorzystaniu desktopowego urządzenia Halo pozwalają na wykorzystanie pełnego spektrum możliwości technologii druku 3D i frezowania podczas jednego cyklu produkcyjnego. Ruchoma platforma pracująca w pięciu osiach zapewnia zarówno wysoką jakość elementów wykonywanych metoda frezowania jak i rozwiązuje problem związany z niedoskonałościami druku przestrzennego, eliminując konieczność wykorzystania podpór.
Podobną metodę budowania addytywnego detali bez konieczności używania struktur podporowych przedstawiał na targach formnext VSHAPER w swojej pięcioosiowej drukarce 3D.
Jeśli chodzi o specyfikację techniczną to urządzenie posiada stół roboczy o średnicy 150 mm i pozwala na uzyskanie elementów o maksymalnej wysokości 150 mm. Według zapewnień producentów, idealnie skalibrowany mechanizm śrub kulowych, pozwala Halo na osiągnięcie rozdzielczości wytwarzania detali na poziomie 60 mikronów.
Głównym założeniem twórców było danie większej swobody twórcom, pozwalając im wykorzystać pełen potencjał drzemiący w obu technologiach – otrzymanie prestiżowego tytułu najbardziej innowacyjnego produktu w kategorii druku 3D pozwoliło Ethereal Machines poszerzyć zakres działalności, rozpoczynając pierwsze współprace. Wśród nich warto wyróżnić kooperację z doktorem z Uniwersytetu Sheffield, który upatruje w urządzeniu potencjalnego rozwiązania dla tworzenia niedużych detali dla branży lotniczej, które przy wysokiej precyzji muszą cechować się niewielką wagę.
Urządzenie po raz pierwszy będzie można zobaczyć na targach Consumer Electronics Show (CES), które odbędą się w Las Vegas w dniach 9-12 stycznia 2018 roku.
Źródło: etherealmachines.com, all3dp.com,