BCN3D – hiszpański producent drukarek 3D typu FDM / FFF, zaprezentował dziś swój najnowszy model urządzenia – BCN3D Omega I60. To duża, przemysłowa drukarka 3D, wykorzystująca unowocześnioną wersję autorskiej kinematyki IDEX, dzięki której można podwoić produktywność poprzez druk 3D dwóch kompletów części przy użyciu niezależnych głowic. Omega I60 posiada duży obszar roboczy na poziomie 450 x 300 x 450 mm (pojemność 60L) i podgrzewaną komorę roboczą, zdolną osiągnąć temperaturę do 70ºC. Co ciekawe, jest to również pierwsza drukarka 3D firmy, która korzysta z filamentów o średnicy 1,75 mm, zamiast 2,85 mm jak wszystkie wcześniejsze modele. Firma zaprezentowała także zintegrowany z drukarką 3D system zarządzania materiałami do druku 3D z wewnętrzną kontrolą temperatury i wilgotności oraz wysokowydajny ekstruder bezpośredni, zdolny drukować z prędkością do 300 mm/s.
Premiera nowego urządzenia przypadła na 11-tą rocznicą istnienia BCN3D. Przez ten czas hiszpańska firma dostarczyła ponad 10.000 urządzeń na całym świecie, przy udziale sieci sprzedaży liczącej ponad 100 dystrybutorów i resellerów. Z drukarek 3D firmy korzysta m.in. Nissan oraz Saint Gobain. W ciągu dekady funkcjonowania na rynku, BCN3D może pochwalić się także wprowadzeniem technologii dwóch niezależnych głowic drukujących IDEX i opracowanie nowej metody przyrostowej – VLM, która została zaprezentowana w zeszłym roku.
BCN3D twierdzi, że Omega I60 została zaprojektowana całkowicie od podstaw. Zastosowano w niej kinematykę HAQ-XY – jeden z najlepszych systemów dla dwugłowicowych drukarek 3D jak również maszyn CNC, która zapewnia lekkie, solidne i precyzyjne prowadzenie dysz. W Omedze I60 wykorzystano ulepszoną wersję tego systemu, umieszczając koła pasowe w bardziej optymalnej pozycji. W efekcie system doświadcza znacznego zmniejszenia momentów skrętnych wzdłuż osi X podczas druku 3D. Ulepszono także system IDEX – w Omega I60 silniki X pozostają nieruchome podczas pracy, co minimalizuje bezwładność i skutkuje przyspieszeniem prędkości.
Ekstruder nowej drukarki 3D to Bondtech LGX Pro pracujący z filamentami o średnicy 1,75 mm, co oznacza odejście od używanych do tej pory filamentów o średnicy 2,85 mm. Ekstruder jest wyposażony w opisywane niedawno na portalu głowice od brytyjskiego E3D – Revo, które oferują najlepszą w swojej klasie niezawodność ekstruzji, a także łatwą wymianę. Omega I60 posiada wbudowane akcelerometry i 32-bitową elektronikę, wraz z niestandardową wersją firmware Marlin 2.1. Ta kombinacja zwiększa możliwości drukarki 3D, umożliwiając efektywną produkcję części z prędkością 300 mm/s i osiąganie przyspieszeń do 10 m/s².
Podgrzewana komora robocza ułatwia pracę z materiałami klasy inżynieryjnej, utrzymując optymalną temperaturę dla drukowanej części podczas całego procesu produkcyjnego. Po zakończeniu pracy część przechodzi stopniowe procesy chłodzenia, co łącznie gwarantuje najlepszą dokładność wymiarową i mechaniczną trwałość drukowanej części. Komora w Omega I60 może osiągać temperatury do 70ºC, co czyni ją idealną do druku materiałów takich jak ABS, ASA, PA i PA kompozytowe.
Do drukarki 3D jest dołączony zintegrowany moduł materiałowy – MOS, który pozwala kontrolować nie tylko wilgotność, ale również temperaturę składowanych w nim filamentów. Zapewnia to dwa kluczowe zalety: możliwość odzyskania uszkodzonego materiału oraz możliwość podgrzewania filamentu przed rozpoczęciem druku 3D. Jest to szczególnie ważne dla materiałów inżynieryjnych o wyższych temperaturach odkształcenia cieplnego. Ponadto, system operacyjny materiału umożliwia automatyczne załadowanie i wyładowanie filamentu – jeśli w trakcie pracy skończy się szpula, maszyna automatycznie zmieni go na nowy. MOS BCN3D Omega I60 może osiągać temperatury do 75ºC i zapewniać RH poniżej 10%.
Na koniec szereg dodatkowych, lecz równie ważnych funkcjonalności:
- nowy system kalibracji głowic drukujących względem stołu roboczego
- wbudowana kamera
- elastyczna płyta stołu roboczego
- system podtrzymywania zasilania (UPS)
- czujnik końca filamentu (FRS)
- czujniki kodów kreskowych do rozpoznawania szpul z filamentami
- 7-calowy ekran dotykowy
- filtr HEPA i węglowy
- funkcja Pauzy Bezpieczeństwa, przycisk awaryjnego zatrzymania
- łączność przez WiFi lub Ethernet.
Cena BCN3D Omega I60 zaczyna się od 19.995,00 € netto. Pierwsze egzemplarze zostaną wysłane do klientów 15 września 2023 r. Od dzisiaj można je rezerwować u producenta.
Nowe filamenty
Oprócz nowej drukarki 3D, BCN3D zaprezentował szereg nowych, autorskich filamentów:
- Omega Proto: specjalna formulacja opracowana dla Omega I60, oferuje gładkie, matowe i czarne wykończenie i właściwości izotropowe, co sprawia; jest odpowiednikiem PLA
- Omega Impact ASA
- Omega Resistant Nylon
- Omega Tooling CF: materiał domieszkowany włóknem węglowym.
- Omega Support: materiał podporowy, który zdejmuje się bez potrzeby rozpuszczania, umożliwiający natychmiastowe użycie wydrukowanych części.
Użytkownicy nowej drukarki 3D mają trzy ścieżki do wyboru przy wyborze filamentu. Pierwszą opcją są filamenty BCN3D, które obejmują wszystkie wcześniej wymienione materiały, jak również materiały, które są obecnie w fazie rozwoju i planowane do wprowadzenia na rynek w przyszłości. Drugą opcją jest Open Filament Network, gdzie BCN3D współpracuje z producentami materiałów, tworząc dedykowane profile do druku 3D. Wśród nich są takie jak ESD, flame-redundant, czy bezpieczne do kontaktu z żywnością. Trzecia opcja, to używanie niestandardowych materiałów i tworzenie własnych profili.
Źródło: materiały prasowe BCN3D