Nowoczesne urządzenia skanujące pozwalają na uzyskiwanie coraz lepszej rozdzielczości wirtualnych modeli nie tylko w przypadku prostych brył i przedmiotów, ale również bardziej skomplikowanych struktur. Rozwiązania z zakresu inżynierii odwrotnej dają możliwość tworzenia awatarów, czyli wirtualnych postaci wiernie odwzorowujących anatomię i cechy szczególne rzeczywistych osób.

Body Labs, nowojorski start-up specjalizujący się w skanowaniu ludzi, daje możliwość wykorzystania komputerowych odpowiedników ludzi m.in. podczas projektowania ubrań dedykowanych indywidualnym sylwetkom czy w realistycznych grach komputerowych. Potencjał przedsiębiorstwa został dostrzeżony przez Amazon, giganta z branży handlowej i przejęty za niebanalną kwotę blisko $70 milionów (specjaliści estymują wartość transakcji w przedziale od 50 do nawet 100 milionów dolarów).

Możliwość wykorzystania precyzyjnych modeli ciała wiąże się z wręcz nieograniczonymi możliwościami w szerokim spektrum branż – wirtualna sylwetka daje możliwość zarówno określenia optymalnego kroju sukienki dla twojej sylwetki jak i w szczególnych przypadkach dostosowania personalnego implantu. Jak przyznaje Bill O’Farrell, CEO i założyciel Body Labs, opracowany algorytm pozwala na wygenerowanie swoistego interfejsu, ułatwiającego komunikacje pomiędzy klientem a dostawcą usług, podnosząc tym samym jakość szeroko pojętej sprzedaży online.

Stworzenie awatara było możliwe za pośrednictwem (nieaktywnej jak na razie)  aplikacji internetowej BodyHub, gdzie użytkownik mógł przesłać gotowy skan lub dostosować obraz swojej sylwetki za pomocą indywidualnych wymiarów. Oprogramowanie stworzone przez Body Labs oferuje swoim klientom bogaty wachlarz funkcji, pozwalający m.in. na proste animacje, symulujące ruch czy sposób przylegania wirtualnej odzieży do modelu.

Według specjalistów system opracowany przez Body Labs może pomóc w udoskonaleniu Amazon Echo Look – urządzenia wyposażonego w kamerę, które po zintegrowaniu ze smartfonem pozwala na dokładne obejrzenie całej sylwetki na podstawie zdjęć czy krótkich sekwencji wideo. Wzbogacenie sprzętu o funkcję tworzenia szczegółowego modelu samego siebie w krótkim czasie otwiera całkiem nowy wachlarz możliwości.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=139&v=33qBnhdWQ7w

Co prawda Amazon nie ujawnił jeszcze swoich zamiarów wobec Body Labs, jednak najprawdopodobniej przejęcie ma związek z branżą modową, z którą przedsiębiorstwo jest silnie związane. Za sprawą wirtualnych modeli niedawno wprowadzona usługa Wardrobe, polegająca na przesyłaniu klientom ubrań z możliwością ich bezpłatnego zwrotu, może nabrać całkowicie nowego znaczenia.

W przypadku obecnego trendu personalizacji i optymalizacji nawet przedmiotów codziennego użytku technologią komplementarną do skanowania 3D jest druk przestrzenny, ułatwiający produkcję detali w małych seriach. Choć jak na razie Body Labs skupia swoja uwagę na projektowaniu ubrań dedykowanych, to w najbliższej przyszłości planowane jest wdrożenie systemu skanowania również w branży medycznej. Przewiduje się, ze soft pozwoli m.in. na wizualizację zakresu ruchu osób niepełnosprawnych, optymalizując długotrwały proces rehabilitacji pacjentów.

Źródło: 3ders.com, 3dprintingbusiness.directory

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News