Nanoscribe, niemiecka firma specjalizująca się w mikro i nanotechnologii zapowiada nowe urządzenie Quantum X Shape. Podobnie jak Quantum X, która została zaprezentowana w 2019 roku, nowa drukarka 3D wykorzystuje technologię litografii dwufotonowej (2PP). Te metoda pozwala na drukowanie 3D struktur mikrometrycznych wykorzystywanych w optyce, służących do szybkiego prototypowania i tzw. wafli (cienkich płytek wykorzystywanych w nano i mikrotechnologii). 

Urządzenia Nanoscribe są używane w prestiżowych ośrodkach naukowych, a Quantum X i Quantum X shape mogą być stosowane do szerokiego spektrum aplikacji wymagających mikrometrycznej precyzji - w tym również do wytwarzania “wafli” do celów naukowych i przemysłowych. Poprzednia drukarka 3D oferowała bardzo szybkie wytwarzanie, natomiast nowy model niemieckiego producenta pozwala na wysoce precyzyjny druk 3D oparty o technologię 2PP. 

Przejęcie marki przez grupę BICO pozwoliło na zastosowanie rozwiązań Nanoscribe do biodrukowania 3D mikrośrodowisk do badań komórkowych i tworzenia tzw. lab-on-a-chip. Dzięki Quantum X shape uzyskane struktury będą jeszcze bardziej precyzyjne, co będzie miało duże znaczenie w zaawansowanych, innowacyjnych projektach z dziedziny nauk przyrodniczych. Dyrektor generalny i współzałożyciel BICO Erik Gatenholm jest dumny, że Nanoscribe jest częścią ich zespołu i stale wyznacza nowe standardy w mikrowytwarzaniu. 

Quantum X Shape posiada powierzchnię roboczą 50 x 50 mm i jest dedykowana do wytwarzania struktur 2,5D oraz 3D z dokładnością submikrometrową. Urządzenie drukuje 3D z precyzją do 100 nm, a przy tym pozwala na kontrolę chropowatości powierzchni do 5 nm. Posiada szereg zaawansowanych systemów, m. in. ulepszony czujnik galwanometryczny i inteligentny system sterowania. Zaawansowany moduł kontroli trajektorii lasera femtosekundowego pozwala na zmienne ogniskowanie lasera, w celu uzyskania optymalnych prędkości wytwarzania i mocy lasera. Ponadto, pozwala na używanie materiałów zewnętrznych producentów, co ma szczególne znaczenie w zastosowaniach w nauce.

Nanoscribe stworzył również nanoConnectX, specjalne oprogramowanie do zdalnego sterowania Quantum X shape. Umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjonalnościami drukarki 3D z ekranu komputera użytkownika i zdalne monitorowanie postępów procesu w czasie rzeczywistym za pomocą internetu. 

Źródło: nanoscribe.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like