Poznań na kilka dni stał się centrum polskiego przemysłu. W dniach 5-8.06.2018 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się targi ITM Polska, które od lat przyciągają specjalistów związanych z różnorodnymi technologiami wytwórczymi – frezowaniem, odlewnictwem, skrawaniem – a od niedawna także przemysłowym drukiem 3D z metalu.
Od 2016 roku integralną częścią targów jest 3D Solutions – impreza poświęcona w całości technologiom przyrostowym. W tym roku po raz pierwszy w historii ITM Polska odbyło się wydarzenie towarzyszące– konferencja „Druk 3D w metalu” współorganizowana przez CD3D. Była to świetna okazja do wysłuchania prelekcji zarówno przedstawicieli firm oferujących rozwiązania druku 3D z metali, jak i przedsiębiorstw, które wdrażają technologie przyrostowe w swoich cyklach produkcyjnych. Szczególny nacisk został położony na tzw. studia przypadków, przedstawiające korzyści płynące z optymalizacji produkcji przez technologie addytywne za pomocą konkretnych przykładów.
Konferencja opierała się przede wszystkim o przykłady wywodzące się z szeroko pojętego przemysłu, jednak nie zabrakło również miejsca na wykłady związane również z zastosowaniem druku 3D z metali w medycynie czy wykorzystaniem jego zalet w… podboju kosmosu.
Tegoroczna konferencja cieszyła się ogromnym powodzeniem – już na kilka dni przed jej rozpoczęciem trzeba było zamknąć rejestracje, ze względu na osiągnięcie górnego limitu uczestników. Mimo to, wielu zwiedzających zaintrygowanych prowadzonymi prelekcjami zatrzymywało się i zaciekawieniem słuchało przykładów wykorzystania technologii druku 3D z metali.
Paweł Ślusarczyk – CD3D
Konferencję rozpoczął Paweł Ślusarczyk, wprowadzając uczestników w tematykę druku przestrzennego. Przedstawił również szczegóły dotyczące technologii druku 3D z metalu, skupiając się również na perspektywach rozwoju tej metody wytwarzania i potencjale wdrażania jej w cyklach produkcyjnych również polskich firm.
Przemysław Lenczowski – Materialise
Przedstawiciel firmy Materialise podzielił się z uczestnikami konferencji szczegółami dotyczącymi dwóch projektów realizowanych przez firmę. Dotyczyły one sposobów zoptymalizowania produkcji za sprawą technologii druku 3D, która wpłynęła na realną poprawę wydajności, niosąc za sobą równocześnie redukcję zarówno kosztów jak i wykorzystywanych materiałów.
Dla wszystkich, którzy nie mogli w naszej konferencji dodam, że case studies, o których mówił Przemysław Lenczowski zostały szczegółowo opisane na łamach naszego portalu. Zapraszam do lektury!
ZOBACZ: CASE STUDY – Jak druk 3D z metalu zoptymalizował produkcję w fabryce żarówek Philips?
ZOBACZ: CASE STUDY – Optymalizacja projektów pod kątem druku 3D z metalu
Jakub Trzyna – Bibus Menos & Jarosław Jaśkowiak – FADO
Specjalista ds. techniczno-handlowych polskiego oddziału firmy Bibus-Menos, Jakub Trzyna, w ramach swojej prelekcji pozwolił na przedstawienie swoich doświadczeń z technologią addytywną przedstawicielowi firmy Fado, Jarosławowi Jaskowiakowi. Przedsiębiorstwo wykorzystuje druk 3D z metalu do produkcji elementów wyposażonych w system chłodzenia konformalnego – skomplikowana sieć kanałów stosowana jest m.in. do utrzymywania niskiej temperatury form odlewniczych.
W swojej prezentacji Jaśkowiak przedstawił szczegółową analizę korzyści płynących z wykorzystania technologii addytywnych z wykorzystaniem materiałów metalowych. Pochylił się jednocześnie nad nieuniknionymi problemami, jakie wiążą się z systemem kanałów konformalnych, przedstawiając metodę konserwacji i użytkowania sieci kanałów tak, aby mogły one służyć jak najdłużej.
Piotr Gutsche i Maciej Grochala – 3D Phoenix
Przedstawiciele firmy 3D Phoenix w ramach swojej prezentacji opowiedzieli o jednej z nowości w ofercie firmy – Metal X od Markforged. Innowacyjne urządzenie pracuje w autorskiej technologii ADAM, która kilka miesięcy temu stała się obiektem sporu pomiędzy Desktop Metal a Markforged (swoją drogą nadal czekamy na jego rozstrzygnięcie).
Technologia ADAM (Atomic Diffusion Additive Manufacturing) będąca hybrydą klasycznej technologii FDM i NanoParticle Jetting (NPJ) stanowi ciekawą alternatywę dla obecnie stosowanych technologii druku 3D z metali. Specjaliści z 3D Phoenix oprócz gamy dostępnych materiałów przedstawili również jak wygląda proces post-processing (obejmujący m.in. spiekanie detali).
Opisane możliwości technologii zobrazowane zostały przykładami zastosowania technologii druku 3D z metali. Technologia od Markforged stosowana jest w procesach optymalizacyjnych, gdzie wymagane jest stowarzyszenie części o skomplikowanych geometriach, charakteryzujących się właściwościami mechanicznymi oferowanymi przez konwencjonalne metody wytwórcze.
dr Bogdan Dąbrowski – Renishaw
Firma Renishaw, będąca jednym z liderów branży druku 3D z metalu, od lat oferuje rozwiązania, które zmieniają oblicze produkcji. Dr Bogdan Dąbrowski prezentując przykładowe aplikacje czy drukowane 3D geometrie, których wytworzenie w konwencjonalnych metodach byłoby niemożliwe, zaprezentował potencjalne zalety technologii addytywnych.
Przedstawione zostały również urządzenia dostępne w ofercie producenta, wśród nich RenAM 500Q wyposażone m.in. w cztery lasery o wysokiej mocy, wpływające na redukcję czasu produkcji przy zachowaniu odpowiednich właściwości materiałowych drukowanego 3D detalu.
Magdalena Przychodniak – CD3D
Jak wcześniej wspomniałam, oprócz przykładów z zakresu przemysłu omawiane były również projekty medyczne, gdzie kluczową rolę odegrały technologie druku 3D z metali. W ramach mojej prezentacji odpowiedziałam na pytania związane z trwałością implantów z drukarek 3D oraz czy mogą one stanowić właściwy substytut dla implantów wykonywanych konwencjonalnymi metodami.
Bazą mojej prezentacji były artykuły publikowane przez ostatnie kilka miesięcy, które były żywym przykładem wyższości technologii addywtynych nad konwencjonalnymi metodami tworzenia implantów.
Michalina Urbaniak – Pracowania Indywidualnych Implantów Medycznych BIONANOPARK
W swoim wystąpieniu Michalina Urbaniak, która na co dzień jest pracownikiem Pracowni Indywidulanych Implantów Medycznych łódzkiego Bionanoparku ujawniła tajniki swojej pracy, prowadząc uczestników konferencji przez wszystkie etapy przygotowania implantu. Dodatkowo przedstawione zostały szczegóły projektów, w których zostały wykorzystane wydruki 3D z materiałów metalicznych, tworzone na potrzeby zabiegów weterynaryjnych.
Pracowania Indywidualnych Implantów Medycznych jest pionierem wykorzystania technologii druku 3D w różnych technologiach. Wykorzystują oni nie tylko metody oparte o zastosowanie proszków metalicznych, ale stosują też inne technologie addytywne w procesach szybkiego prototypowania, tworzenia modeli przedoperacyjnych czy szablonów chirurgicznych.
dr inż. Maciej Cader – PIAP
W kontekście innowacyjnych projektów dr inż. Maciej Cader tłumaczył jak pozyskiwać środki na projekty badawczo-rozwojowe. Prelegent z Państwowego Instytutu Automatyki i Pomiarów korzyści płynące z wykorzystania technologii przyrostowych zilustrował przykładami związanymi z szeroko pojętym przemysłem kosmicznym.
Agencje kosmiczne wiążą z drukiem 3D z metali ogromne nadzieje, ze względu na możliwość znacznej redukcji wagi detali jaką oferuje ta metoda wytwórcza – wysłanie jednego kilograma na orbitę ziemską wiąże się z kosztami kilkudziesięciu tysięcy złotych!
Targi ITM Polska dobiegły dziś końca – mamy nadzieję, że w czasie ich trwania udało Wam się odwiedzić stoiska polskich producentów drukarek 3D i skanerów. Poniżej umieszczamy uzupełnienie fotorelacji, udostępnionej pierwszego dnia targów.