Gdy podejmujemy temat innowacyjności w obszarze technologii przyrostowych, w pierwszej chwili na myśl przychodzą nam firmy pokroju HP, Carbon, XJet, czy Stratasysa, które zaprezentowały w zeszłym roku technologie, przesuwające granicę tego co niemożliwe w druku 3D na niezbadane dotąd rejony. Tymczasem jest jeszcze jedna firma, która rozwijając unikalną i jedyną w swoim rodzaju technologię, praktycznie od samego początku swojego istnienia pozostaje poza radarem mediów głównego nurtu…

Mowa o Markforged – niewielkim amerykańskim start-upie, który w 2014 r. zaprezentował pierwszą maszynę zdolną drukować z włókna węglowego, włókna szklanego czy kevlaru. Teraz podczas targów CES w Las Vegas, firma zaprezentowała coś, co wkrótce z pewnością zwróci na nią oczy całego świata – druk 3D z metalu w autorskiej technologii ADAM.

ADAM, czyli Atomic Diffusion Additive Manufacturing to proces będący swoistym połączeniem technologii FDM oraz NanoParticle Jetting (NPJ), zaprezentowanej w zeszłym roku przez izraelskiego XJeta. Polega na tym, że głowica drukująca drukuje kolejne warstwy modelu 3D w technologii FDM, używając do tego cząsteczek metalu oraz spoiwa z plastiku. Następnie gotowy model jest spiekany – pod wpływem wysokiej temperatury spoiwo wyparowuje, a cząsteczki metalu stapiają się ze sobą. Odbywa się to podobnie jak w NPJ, gdzie spoiwem jest żywica. Obie technologie różnią się jednak od siebie tym, że w NPJ spiekanie następuje warstwa po warstwie, podczas gdy w technologii ADAM spiekany jest gotowy, wydrukowany detal.

Technologia będzie wykorzystywana w nowej drukarce 3D Markforged o nazwie Metal X, która została zaprezentowana podczas targów CES. Na chwilę obecną urządzenie drukuje z różnych gatunków stali nierdzewnej – 17-4 i 303, jednakże w ciągu roku do sprzedaży mają trafić kolejne materiały jak m.in.: tytan, Inconel oraz stal narzędziowa wykorzystywana w produkcji form wtryskowych. Metal X będzie wyposażone we wszystkie udogodnienia i funkcjonalności występujące w pozostałych drukarkach 3D firmy, jak np. laserowe badanie wymiarów drukowanego obiektu, kamera czy system kontroli przepływu materiału.

Specyfikacja techniczna:

  • technologia: ADAM
  • rozmiar maszyny: 57,5 x 46,7 x 143,2 cm
  • obszar roboczy: 25 x 22 x 20 cm
  • minimalna wysokość warstwy: 0,05 mm.

Wg zapewnień przedstawicieli Markforged – rozdzielczość wydruku wzrasta po przeprowadzeniu procesu spiekania.

Metal X nie jest tani… Przynajmniej jeśli porównamy go do cen urządzeń niskobudżetowych – w kontekście cen drukarek 3D drukujących ze sproszkowanego metalu (DMLS / SLM) jest on spóźnionym prezentem Gwiazdkowym! Cena drukarki 3D to 99.500 $ i można zamówić ją w przedsprzedaży z terminem realizacji na wrzesień 2017 r. Ci którzy zdecydują się na złożenie zamówienia teraz, mogą liczyć na udział w specjalnym programie – Metal Materials Beta Program i dostać możliwość pracy z nowymi materiałami jak Tool Steel A-2, M-2 i D-2; aluminium 6061 i 7075 oraz tytan 6AL 4V.

Możliwy jest też zakup dwóch urządzeń równocześnie – Metal X i Mark X (kosztujące 69 tysięcy $) w cenie 149.000 $. Jeżeli ktoś ma możliwość wydać tyle i czekać na dostawę do początku nowego roku szkolnego – to jedyna w swoim rodzaju okazja!

Źródło: www.3dprint.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like