LightForge – następna niskobudżetowa drukarka 3D drukująca z żywicy w tym roku…

Może to kwestia kończących się wkrótce patentów na technologię SLA, może ludzie przestali się bać 3D Systems – tak czy inaczej nie minął jeszcze pierwszy miesiąc nowego roku, a my opisujemy już czwartą niskobudżetową drukarkę 3D, drukującą z żywicy. Do osławionego The Form 1 dołączyły w tym roku kolejno Pegasus Touch (już ponad 0,5 mln $ zebranych na Kickstarterze), OWL Nano oraz XFAB. LightForge to drukarka 3D, która będzie drukować w technologii DLP, a więc w ten sam sposób co B9 Creator. „Będzie drukować„, ponieważ urządzenie jest dopiero w fazie testów i pojawi się nie wcześniej jak w połowie bieżącego roku… Mimo to, prototyp był już prezentowany w Las Vegas, podczas osławionych targów CES.

LighForge jest tak nowe, że nawet nie zna nazwy swojego pierwszego urządzenia. Ma za sobą stworzenie pierwszego prototypu, a tera przystępuje do prac nad drugim. Nad pierwszą wersją zespół tworzący tą drukarkę pracował – bagatela 15 miesięcy! Jeżeli dopracują drugą wersję, planują uruchomić kampanię przed sprzedażową na Kickstarterze.

Patrząc na LightForge po raz pierwszy można odnieść wrażenie, iż jej twórcy bardzo mocno byli zainspirowani The Form 1 – w gruncie rzeczy ich urządzenie wygląda jak jego wierna kopia. Nie są znane jej szczegółowe parametry techniczne, jedyne co wiadomo to:

  • wysokość warstwy – 100 mikronów
  • ma posiadać możliwość przechowywania wielu projektów modeli, umożliwiając w ten sposób druk offline; przyszłe – kompletne wersje urządzenia mają umożliwiać druk sieciowy
  • drukarka 3D ma być „otwarta” na dowolną żywicę, jakkolwiek jej twórcy pracują nad własnymi wynalazkami, w postaci np. żywicy poliuretanowej i poliestrowej
  • software ma być oparty o NetFabb, jednakże wciąż trwają rozmowy to potwierdzające
  • technologia druku 3D to wspomniane na wstępie DLP.

Generalnie bardzo niewiele informacji i w gruncie rzeczy nie wiadomo nawet, czy projekt trafi rzeczywiście do produkcji. Wszystko będzie zależało od powodzenia zapowiadanej kampanii Kickstarterowej, ciekawe tylko, czy do czasu jej premiery ludzie w dalszym ciągu będą czekać na tego typu urządzenia? W przeciwieństwie do wymienianych na wstępie Pegasusa, OWL Nano i XFAB`a, LightForge nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym poza tym, iż może zyskac miano The Form 1 drukującego w DLP. Co stanowi dość słabą zachętę do kupna drukarki 3D…

Chyba, że firma wszystkich zaskoczy wyjątkowo niską ceną? To w gruncie jedyne potencjalne źródło jej przewagi.

Scroll to Top