Makerbot to nadal jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie producentów niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. Od pewnego czasu firma ta przechodzi liczne perturbacje i coraz częściej słyszymy o niej w kontekście zmian personalnych i lokalizacyjnych niż wprowadzających jakieś nowości w ofercie. Tymczasem jednak Makerbot zaprezentował nowy filament, który ze względu na swoje właściwości idealnie nadaje się do wykonywania prototypów.

Makerbot ogłosił niedawno wydanie nowego filamentu Tough. Materiał ten ma być alternatywą dla ABS i idealnym tworzywem do drukowania prototypów użytkowych. Wszystko to za sprawą jego właściwości. Zaprojektowano go tak, aby był dwukrotnie bardziej wytrzymały od ABS, nie będąc jednocześnie tak bardzo podatnym na wypaczenia.

Filament Tough pozwala na wykonywanie wydruków 3D, które charakteryzować się mają wysoką trwałością oraz porównywalną do ABS wytrzymałością na rozciąganie i zginanie. Dodatkową jego przewagą jest brak konieczności stosowania podgrzewanej platformy roboczej, a mimo to drukowane w 3D modele nie podwijają się, ani też nie odrywają się od niej. Spowodowane jest to przede wszystkim o wiele mniejszym skurczem, który gwarantuje większą niezawodność oraz kontrolę nad drukiem 3D.

Dzięki swoim właściwościom omawiane tworzywo idealnie sprawdzi się w testowaniu określonych właściwości mechanicznych wykonywanych prototypów. Materiał ten można na przykład gwintować oraz poddawać obróbce skrawaniem, jak również wykonywać wszelkiego rodzaju sprężyny oraz klipsy.

Filament został przetestowany między innymi przez amerykańską firmę motoryzacyjną Local Motors. Wykorzystywano go do wykonywania prototypów użytkowych. Przy jego pomocy drukowano elementy, które mocowane są w gotowych maszynach, pozwalając tym samym na zbadanie ich zachowania. Dzięki tworzywu Tough, w czasie jaki wymagany był dotychczas na wykonanie elementu testowego z metalu, wykonuje się już cały projekt.

Filament Tough dostępny jest w czterech różnych kolorach: slate grey, safety orange, stone white oraz onyx black. Można go nabyć w przedsprzedaży w cenie 65$ za szpulę 0,9 kg.

Źródło: www.all3dp.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like