Ostatnie miesiące udowodniły, że oddolne inicjatywy społeczności mogą mieć realny, pozytywny wpływ na palące problemy niemal całego świata. Akcje takie jak #MaskaDlaMedyka udowodniły, że spontaniczne zaangażowanie wolontariuszy stanowi ogromną moc i może rozwinąć się w ogólnopolską akcję społeczną, do której przyłączą się setki ludzi, którzy chcą pomagać– od przedstawicieli politechnik i dużych firm, po pojedynczych entuzjastów druku 3D i prywatnych darczyńców.
#MaskaDlaMedyka to akcja społeczna, której misją jest zapewnienie bezpieczeństwa jak największej liczbie pracowników systemu ochrony zdrowia, narażonych na bezpośredni kontakt z wirusem SARS-CoV-2. W tym celu, korzystając z rozwiązań stosowanych m.in. w Włoszech czy w Czechach, osoby zaangażowane w akcję zbierają i przerabiają za pomocą adapterów maski do snorklingu typu EasyBreath firmy Decathlon w wysoce skuteczne maski ochronne dla personelu medycznego.
W ostatnich dniach akcji #MaskaDlaMedyka nastąpił przełom. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sfinansowała zakup 10 000 masek, które zostaną przekazane do placówek medycznych w całej Polsce. Ilirjan Osmanaj, koordynator współpracy z partnerami i jeden z inicjatorów akcji, mówi, że decyzja WOŚP ogromnie ucieszyła organizatorów akcji, ale wiązała się również z dużym zaangażowaniem w przystosowanie sprzętu dla medyków. Wolontariusze musieli działać szybko, aby wyprodukować ponad 10 000 sztuk adapterów w jak najkrótszym czasie, uwzględniając nowy projekt i etap testów, koniecznych do uruchomienia produkcji na masową skalę.
Organizatorom akcji #MaskaDlaMedyka z pomocą przyszły firmy 3D LAB, YASA Motors Poland, Andrychowska Fabryka Maszyn Defum s.a. i NB Polska sp. z o.o. (Grupa Velux). Bezprecedensowa współpraca wymienionych firm i zaangażowanie pracujących w nich osób pozwoliły w rekordowym tempie zaprojektować i uruchomić masową produkcję adapterów metodą wtryskową. Wszystkie prace przeprowadzono w ciągu 11 dni!
Grupa Techniczno-Projektowa #MaskaDlaMedyka, złożona z praktyków i pracowników wiodących uczelni technicznych w Polsce, opracowała projekt i prototyp adaptera. Zespół 3D Lab odpowiadał za wyszukanie i dobór partnerów posiadających niezbędne zasoby technologiczne, zaś Yasa Motors Poland wzięło na siebie wykonanie projektu formy wtryskowej i wyprodukowanie jej newralgicznych części. Andrychowska Fabryka Maszyn Defum s.a. przygotowała pozostałe elementy potrzebne do złożenia kompletnej formy wtryskowej. Ostatni ruch należał do NB Polska sp. z o.o.. Marcin Ziętarek, kierownik Narzędziowni i Wydziału Wtryskowego NB Polska, opowiada, że po kilkunastu godzinach intensywnej pracy udało się im uruchomić masową produkcję adapterów, osiągając wydajność liczoną w tysiącach gotowych elementów na dobę.
Ilirjan Osmanaj zaznacza, że zaangażowane w proces produkcji adapterów firmy nie współpracują ze sobą na co dzień. Osiągnięte przez zaangażowanych członków zespołu tempo jest absolutnie rekordowe, biorąc pod uwagę, że wszystkie działania były uzgadniane i koordynowane zdalnie. Co istotne, udało nam się to osiągnąć przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości produkcji.
Zaangażowanie wymienionych firm i osób uczestniczących w projekcie miało całkowicie niekomercyjny charakter. Wszystkie prace zostały wykonane w ramach poczucia społecznej solidarności i obowiązku wsparcia medyków, a uczestniczące w produkcji firmy sfinansowały materiały i koszt produkcji we własnym zakresie.
Bartosz Kamiński, współtwórca akcji #MaskaDlaMedyka, twierdzi, że postawa zaangażowanych w pomoc firm i osób zasługuje na najwyższe uznanie. Jego zdaniem, stanowi to wspaniały przykład odpowiedzialności społecznej polskiego biznesu i w imieniu całego zespołu wolontariuszy dziękuje wszystkim zaangażowanym firmom.