Materialise rozpoczyna świadczenie usługi druku 3D z materiału Ultrasint w technologii MJF

Materialise po raz kolejny rozszerzyło zakres realizowanych usług – tym razem do swojej oferty dodało druk 3D w technologii MJF z elastycznego materiału termoplastycznego Ultrasint (TPU), stworzonego przez BASF, niemieckiego lidera branży chemicznej. Materialise jako pierwsza firma na świecie rozpoczęła świadczenie usług druku przestrzennego z wspomnianego materiału za pośrednictwem platformy i.materialise czy Materialise OnSite.

Jak mówi  Pieter Vos, dyrektor marketingu w Materialise, firma od prawie trzech dekad oferuje swoim klientom dostęp do innowacyjnych technologii i rozwiązań dostosowanych do ich wymagań. Nowe usługi w ofercie stanowią odpowiedź na potrzeby klientów – w przypadku nowego materiału od BASF zadbano, aby wytwarzane z niego wydruki wyróżniała najwyższa jakość wykonania.

Tworzywo jest dedykowane urządzeniu HP Jet Fusion 5200. Parametry proszku poddano optymalizacji i dostosowano je w taki sposób, aby wytwarzanie w technologii MJF dawały najlepsze rezultaty pod kątem wytrzymałości, jakości oraz powtarzalności wydruków 3D. Materialise dodał usługę druku 3D z Ultrasint do swojego portfolio z myślą o projektantach i inżynierach, nie zapominając również o przedstawicielach społeczności twórczej i artystycznej.

Ultrasint TPU od BASF to funkcjonalny materiał, nadający się do wytwarzania elastycznych, ale odpornych na ścieranie czy inne czynniki mechaniczne części. Dodatkowo, elementy wytwarzane z proszku wykazują właściwości powracania do pierwotnego kształtu, a także są w stanie tłumić wstrząsy przez co nadają się do produkcji krótkich serii obudów i pokryw ochronnych.

To nie koniec zalet materiału – ze względu na optymalne połączenie własności mechanicznych z elastycznością nadaje się zarówno do produkcji funkcjonalnych prototypów jak i zastosowań produkcyjnych, takich jak kanały powietrzne, chwytaki czy uszczelki. Stosunkowo gładkie wykończenie powierzchni sprawia, że materiał może zostać wykorzystany również do produkcji elementów użytkowych.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Scroll to Top