15 maja 2018 roku w jednej z sal konferencyjnych łódzkiego Bionanoparku odbyła się polska premiera najnowszej odsłony drukarki 3D od Ultimaker – Ultimaker 5S. Dla wszystkich uczestników konferencja dawała możliwość zapoznania się z najnowszym modelem urządzenia, a także wymiany obserwacji i doświadczeń związanych z pracą z rozwiązaniami holenderskiego producenta.
Organizatorem wydarzenia była firma get3D , będąca autoryzowanym dystrybutorem marki Ultimaker w Polsce. Wydarzenie objęło swoim patronatem Centrum Innowacji Biznesowej w Łodzi, a wśród patronów medialnych warto wyróżnić miesięczniki Świat Druku, Elektronika Praktyczna i Główny Mechanik oraz portale Centrum Druku 3D i 3D w praktyce.
Wydarzenie zostało zainaugurowane przez Agnieszkę Kożańską (Centrum Innowacji Biznesowej w Łodzi), Pawła Ślusarczyka (CD3D) oraz Adama Kozubowicza (get3D). Następnie, rozpoczęła się część wykładowa, podczas której Paweł Ślusarczyk przedstawił uczestnikom konferencji historię firmy Ultimaker oraz zilustrował zmiany, jakim poddawane były kolejne modele drukarek 3D – od pierwszych prototypów, montowanych samodzielnie przez ludzi zaangażowanych w środowisko RepRap aż po urządzenia dedykowane profesjonalnym zastosowaniom przemysłowym.
Odwiedzający mogli również wysłuchać serii case studies przygotowanych przez firmy, które na co dzień w swojej pracy optymalizują proces projektowania oraz produkcji dzięki technologiom przyrostowym i rozwiązaniom od Ultimaker.
Proteo
Łódzka firma Proteo, jako jeden z reprezentantów branży medycznej zaprezentowała komputerowo wspomaganą technologię produkcji protez kończyn dolnych. Drukarki 3D firmy Ultimaker są nieodzownym etapem cyklu produkcyjnego – firma wykorzystuje je do tworzenia tzw.”lejów testowych”, które umożliwiają dobór optymalnego kształtu i rozmiaru tej części protezy dla indywidualnego przypadku medycznego.
Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych
Mająca siedzibę w łódzkim Bionanoparku Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych od lat zajmuje się wdrażaniem technologii druku 3D w branży medycznej oraz implantologii. Od lipca 2017 jest również ośrodkiem testowym Ultimakera dla branży medycznej. Drukarki 3D Ultimaker umożliwiają im tworzenie się prototypów implantów oraz odpowiednich modeli anatomicznych na wczesnych etapach prac, gdzie wymagany jest szereg konsultacji z zespołem chirurgów.
OPTOMER
Firma OPTOMER specjalizująca się w technice światłowodowej może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na rynku telekomunikacyjnym. Rozwiązania Ultimaker pomagają pracownikom firmy w optymalizacji pracy, dając możliwość szybkiego tworzenia zarówno prototypów jak i części użytkowych, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane zamiast standardowych elementów zamiennych.
3dl.tech
Jednym z filarów działanosci przedsiębiorstwa jest świadczenie usług druku przestrzennego z wykorzystaniem szerokiego wachlarza technologii. Traktując druk 3D jak alternatywę dla formowania wtryskowego, wykorzystują m.in. urządzenia Ultimaker zarówno do szybkiego prototypownia jak i produkcji małoseryjnej.
Pangenerator
Poza przedstawicielami branży medycznej oraz przemysłowej pojawił się również reprezentant świata sztuki, który drukarki 3D Ultimaker wykorzystuje jako narzędzia do tworzenia niecodziennych, designerskich form. Przedstwiciel grupy panGenerator przedstawił m.in projekt MIKIFON, czyli interaktywną, kinetyczną rzeźbę audiowizualną, inspirowaną postacią Myszki Miki, stworzona na zamówienie Disneya.
Następnie Adam Kozubowicz przeszedł do sedna konferencji przedstawiając nowy model Ultimaker oraz szereg zmian, jakie zostały wprowadzone zaimplementowane w drukarce 3D Ultimaker 5S.
Wśród najistotniejszych zmian warto wyróżnić:
- Powiększony obszar roboczy (330 x 240 300 mm),
- Możliwość druku 3D z materiałów kompozytowych,
- Dedykowany zastosowaniom przemysłowym,
- Zasilacz wewnętrzny,
- Wyświetlacz w formie panelu dotykowego (wyposażony w obrazkową pomoc dla początkujących użytkowników),
- Ulepszony podajnik materiału oraz czujnik filamentu,
- Temperatura platformy do 140°C (wcześniej 100°C),
- Aktywne poziomowanie (stół poziomowany jest na podstawie generowanej mapy powierzchni stołu, co zapewnia lepszą adhezję wydruków do stołu roboczego) i korekcja w czasie rzeczywistym,
- Szklane drzwi zapewniające stałą temperaturę wewnątrz komory,
- Integracja software z firmami zewnętrznymi (np. HP).
Misją Ultimaker jest przyspieszenie transformacji przemysłu do lokalnej produkcji cyfrowej. Holenderski producent stara się oferować niezawodne i łatwe w użyciu urządzenia, które w połączeniu z wciąż rozwijającym się oprogramowaniem oraz szeroką gamą materiałów (tworzoną w oparciu o współprace z największymi koncernami chemicznymi świata) będą stanowić spójną całość. I chociaż wydaje się, że zmiany Ultimaker 5S (szczególnie wizualne) w stosunku do poprzednich modeli nie są rewolucyjne, to globalne działania producenta zarówno na poziomie softu jak i rozwijania bazy materiałów są dowodem nieustającego rozwoju firmy Ultimaker.
Już 24 maja (piątek) w salach wykładowych łódzkiego Bionanoparku odbędzie się pierwszy z serii warsztatów z drukarkami 3D firmy Ultimaker. Warsztaty są organizowane wspólnie przez CD3D oraz get3D – oficjalnego dystrybutora marki Ultimaker w Polsce.