Firmy prześcigają się w pomysłach, jak sprawić, aby druk 3D z żywic był szybszy i bardziej wydajny. Własna interpretację druku 3D z żywic przedstawiło m.in. Cubicure, austriacka firma, która opracowała metodę Hot Lithography, pozwalającą na tworzenie trwałych i wytrzymałych wydruków 3D. Trudno jednak sądzić, że ostatnio słowa w tej kwestii zostały powiedziane – wachlarz potencjalnych materiałów światłoutwardzalnych jest tak szeroki, że kolejne firmy raz na jakiś czas ogłaszają zupełnie nowy pomysł na druk 3D z żywic.
Tym razem, pracę nad własnym sposobem optymalizacji druku 3D z żywic rozpoczęło Sartomer, spółka zależna francuskiego koncernu chemicznego Arkema. Wspólnie z amerykańskim start-up’em Sirrus będą pracować nad nową generacją szybkoutwardzalnych żywic. Ich badania skupią się przede wszystkim na metodach druku 3D z żywic metakrylanowych.
Według ich założeń, druk 3D będzie odbywał się poprzez kopolimeryzację mieszaniny malonianów metylenowych i metakrylanów, w efekcie czego kolejne warstwy materiału będą utwardzane. Co ciekawe, taka mieszanina związków chemicznych pozwoli na szybszą polimeryzację, co przełoży się na uzyskanie procesu wytwarzania przyrostowego o prędkości nieosiągalnej dla powszechnie stosowanych technologii. Mark Holzer z Sirrus wyjaśnia, ze przeprowadzono dotychczas badania które wykazały, komonomery malonianu metylenowego wpływają pozytywnie na szybkość utwardzania UV metakrylanów.
Obecnie, za najszybszą metodę druku 3D z żywic uważa się technologię DLS, bazującą na opatentowanej metodzie CLIP. Z uwagi na wysoką wydajność technologii jest ona wykorzystywana przez firmy z różnorodnych branż i wykorzystywane do tworzenia zarówno profesjonalnych części na potrzeby branży automotive, jak i produktów codziennego użytku.
Jeff Klang, dyrektor ds. badań i rozwoju w Sartomer dodaje, że nawiązana współpraca doprowadziła do fuzji wiedzy dwóch zespołów specjalistów, co daje ogromny potencjał do tworzenia nowych żywic do druku 3D. Od strony chemicznej brzmi to co prawda zawile, ale jasnym jest, że każda oszczędność czasu w procesie wytwarzania wpływa na wydajność produkcji. Mimo, że ujawnione informacje brzmią obiecująco, nie ma jeszcze informacji na temat wprowadzenia materiału na rynek.
Sartomer posiada już doświadczenie z materiałami do wytwarzania w technologiach przyrostowych – wcześniej, wspólnie z EnvisionTEC stworzyli rozpuszczalną w wodzie żywicę światłoutwardzalną E-Aquasol.
Źródło: 3dprintingindustry.com