Siłę technologii druku 3D warunkują nowe materiały, które pozwalają na rozwój nowych aplikacji i rozwiązań z zakresu różnorodnych dziedzin. Twórcy tworzyw, które mogą zostać wykorzystane w addytywnych metodach, zaskakują kreatywnością – to co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, dzisiaj staje się rzeczywistością.
Przedstawiamy zestawienie naszym zdaniem najciekawszych materiałów przedstawionych w ciągu mijającego roku.
5. GROWLAY, czyli organiczne filamenty do hodowli roślin i innych organizmów…
Zaczynamy od materiału niestworzonego przez Kai Parth’a, słynnego już w branży druku 3D twórcy nietypowych filamentów, znanego ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do tworzyw wykorzystywanych do druku 3D. W tym roku przedstawił GRWOLAY, organiczny materiał, którego powierzchnie z chęcią zasiedlą rośliny, porosty czy… pleśń.
Jednocześnie na myśl przychodzi pytanie – kto jest potencjalnym odbiorcą tego nietypowego filamentu? GROWLAY to ukłon w stronę tych, którzy zafascynowani są perspektywą życia zgodnie z naturą, w myśl zasad koncepcji zero waste. Jak mówi twórca, wśród potencjalnych odbiorców jego filamentów widzi szerokie spektrum specjalizacji – od badaczy akademickich po artystów, a nawet kreatywnych szefów kuchni (materiał można poddawać sterylizacji).
4. Flexa Bright, czyli pierwsze białe tworzywo do druku 3D w ofercie Sinterit
Sinterit, polski producent desktopowych drukarek 3D pracujących w technologii SLA, przedstawił wiele nowości materiałowych – do swojej oferty wprowadził m.in. materiał PA11 Onyx oraz miękkie tworzywo Flexa Soft.
Jednak niewątpliwie najciekawszą pozycją w ofercie jest Flexa Bright – pierwsze białe tworzywo do druku 3D w ofercie Sinterit. Specjaliści z Sinterit dołożyli wszelkich starań aby otrzymać tworzywo o barwie jak najbardziej zbliżonej do białej. Wszystko przy zachowaniu właściwości odpowiednich dla materiałów elastycznych z linii Flexa.
Wśród potencjalnych zastosowań materiału producenci wyróżniają prototypowanie tkanin, tworzenie modeli przedoperacyjnych na potrzeby lekarzy i chirurgów, a także makiet dla branży architektonicznej.
ZOBACZ: Sinterit wprowadza do swojej oferty nowy materiał PA11 Onyx
ZOBACZ: Nowy, miękki materiał od Sinterit – premiera już na targach formnext 2018
Jak na razie zastosowanie w technologii FDM prym nadal wiodą PLA i ABS, gdzieś w tle widać HIPS, PET-G czy Nylon. A co z całą resztą innych, niewykorzystanych jeszcze w charakterze filamentu materiałów polimerowych?
Naukowcom z Cornell University udało się opracować metodę szybciej polimeryzacji, proces sterowany za pomocą bodźców chemicznych i fotochemicznych. Według twórców, metoda umożliwi tworzenie polimerów o ściśle określonych właściwościach, znacznie wykraczających poza te, które znamy dzięki tradycyjnym tworzywom do druku 3D.
Możliwość produkcji materiałów o restrykcyjnie określonych właściwościach otwiera nowe perspektywy, pozwalając na szukanie nowych aplikacji dla wcześniej niewykorzystywanych materiałów do druku 3D.
2.Ceramiczna żywica od Formlabs
Producenci w różny sposób interpretują druk 3D z materiałów ceramicznych – również Formlabs zdecydował się przedstawić własną wersję wytwarzania z ceramiki.
Ceramiczna żywica dla Form 2 otwiera drzwi do nowych, niedostępnych dla każdego, możliwości. Dotychczas wejście w druk 3D z tego typu materiału wiązało się z ogromnymi kosztami, jakie trzeba było ponieść na zakup urządzenia skali przemysłowej. Przy jej udziale możemy wytwarzać między innymi ceramiczne elementy do zastosowań inżynieryjnych oraz wszelkiego rodzaju ozdoby.
ZOBACZ: (Nie)typowe materiały w druku przestrzennym – ceramika
1.Miedź, czyli TRUMPF przedstawia nową, precyzyjną metodę druku 3D z metali
TRUMPF, jako jeden z najpopularniejszych producentów przemysłowych systemów wytwarzania addytywnego z metali ujawniał szczegóły swojej nowej technologii wytwarzania z miedzi. Materiał cechuje się właściwościami, które sprawiają, że od lat cieszy się niesłabnąca popularnością m.in. w branży inżynierii mechanicznej i elektronicznej.
Wykorzystany w konstrukcji urządzenia laser, emitujący światło w zakresie widma odpowiadającej długości fali światła zielonego eliminuje problem odbicia przez cząstki takich materiałów jak złoto czy miedź. Pozwala to na wytwarzanie skomplikowanych konstrukcji z miedzi, co otwiera nowe ścieżki wykorzystania detali o właściwościach przewodzących i antybakteryjnych.
Photo by adafruit on Visualhunt.com / CC BY-NC-SA