EOS - niemiecki producent drukarek 3D do metalu i sproszkowanych tworzyw sztucznych, zamierza wprowadzić na rynek nowy wysokowytrzymały stop aluminium - EOS Al5X1. Materiał został opracowany w ramach niedawno utworzonego programu badań przesiewowych, który uwzględnia wymagania klienta i projektów wybranych aplikacji.

Jak donosi portal TCT Magazine, na tegorocznych targach RAPID+TCT zostały zaprezentowane cztery wersje tego samego komponentu, z czego trzy zostały wykończone w innym kolorze. Wśród wielu zalet nowego materiału jest możliwość jego anodowania i elektropolerowania, jak również tylko jednego etapu obróbki cieplnej. EOS twierdzi, że Al5X1 ma wyższą wytrzymałość (410 MPa) niż większość innych oferowanych stopów aluminium dostępnych na rynku, jak również pozwala na wydłużenie przy zerwaniu między 15-18%. Połączenie tych cech sprawia, że materiał ma bardzo wysoką odporność na zmęczenie, a klienci z branży lotniczej, obronnej i elektroniki użytkowej już wyrażają zainteresowanie jego dostępnością

EOS podkreśla również, że dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych użytkowników nowego materiału cieszy się kwestia minimalnej obróbki cieplnej potrzebnej do wykończenia drukowanych części. Obróbka cieplna dla Al5X1 ma być tak prosta, jak sześciogodzinny cykl w temperaturze 400°C, bez potrzeby przeprowadzenia cyklu obróbki cieplnej T6 oraz hartowania w wodzie lub oleju.

Materiał można również poddać elektropolerowaniu w celu poprawy wykończenia powierzchni, a podczas procesu anodowania można użyć barwników do wykończenia części w różnych kolorach. Na targach RAPID + TCT EOS zaprezentował części, które przeszły anodowanie typu drugiego i pomalowane na niebiesko, czerwono i czarno za pomocą uszczelniacza z octanu niklu.

Chociaż materiał nie został jeszcze oficjalnie wprowadzony na rynek, EOS informuje, że ma zakolejkowanych już pięciu pierwszych klientów – w tym jednego z branży obronnej. Oficjalna premiera materiału spodziewana jest latem tego roku.

Źródło: www.tctmagazine.com

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like