Sinterit poszerza ofertę materiałów eksploatacyjnych. Producent pierwszej desktopowej drukarki 3D pracującej w technologii SLS , kilka dni temu przedstawił nowe tworzywo kompatybilne z ich urządzeniem – PA11 Onyx. Oparty o nylon materiał, według producentów wyróżnia się wysoką odporność chemiczną i mechaniczną, przez co jest właściwym tworzywem do różnorodnych aplikacji przemysłowych.

Jak się okazuje, to jednak dopiero początek premier Sinterit – podczas targów formnaext 2018 polski producent zaprezentuje kolejny materiał – Flexa Soft. Tworzywo, w przeciwieństwie do PA11 Onyx ma charakteryzować się szczególnie niską twardością (ok. 50 w skali Shore’a A, co odpowiada twardości gumek do ołówków), przez co będzie odpowiedni do stosowania w specjalistycznych aplikacjach.

Przemysł wymaga przede wszystkim materiałów o jak największej twardości, która powinna iść w parze z wysoką wytrzymałością. Istnieją jednak takie dziedziny, gdzie od tworzonych elementów wymaga się zupełnie innych właściwości – specjaliści z Sinterit wśród dziedzin, które mogą z powodzeniem wykorzystać detale z materiału Flexa Soft wymieniają m.in. nowoczesną medycynę.

Jako potencjalne aplikacje wymieniane jest tworzenie modeli przedoperacyjnych na podstawie badań obrazowania medycznego, które mogą okazać się przydatne zarówno dla studentów, pracowników akademickich i praktyków. Elastyczny, miękki materiał może pozwolić nawet na wykonywanie fantomów, na których mogą być wykonywane próbne zabiegi, szczególnie wartościowe dla początkujących chirurgów. Zdaniem ekspertów z zakresu medycyny, materiał ten doskonale imituje twardość niektórych tkanek.

Premiera nwoego materiału zapowiedziana jest na targi formnext 2018, które odbędą się w dniach 13-16 listopada br. – odwiedzający będą mogli zapoznać się z urządzeniami Sinterit oraz pełną gamą materiałów na stanowisku  G41 (hala 3.1).

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like