W dniu wczorajszym prezentowaliśmy zestawienie TOP 5 najpopularniejszych drukarek 3D działających w technologii FDM, które w mijającym roku miały swoją premierę na Kickstarterze. Dzisiaj kontynuujemy temat, skupiając się jednak na urządzeniach działających w oparciu o technologię wykorzystującą żywice fotoutwardzalne.
Drukarki 3D FDM doczekały się na Kickstarterze sporej konkurencji. Pomimo, że urządzeń fotpolimerowych nie kupimy jeszcze (zbyt wiele) w cenie 99 $, to możemy stać się ich właścicielami dokładając naprawdę niewiele więcej do tej kwoty. To wszystko przyczyniło się do ich upowszechnienia i coraz łatwiejszej dostępności do druku 3D z żywic (który dotychczas kojarzony był głównie z przemysłem) również dla amatorów. Fakt ten znajduje swoje odzwierciedlenie w poniższym zestawieniu.
5.D2K Insight – 96 wspierających
D2K Insight to druga udana kampania Mayc Creation. Liczba wspierających nie jest może oszałamiająca, ale pozwoliła na uzbieranie niemal dwukrotnie wyższej niż zakładane 23.000 $ kwoty. Urządzenie działa w oparciu o ekran LCD o rozdzielczości 2K, który jako źródło podświetlania wykorzystuje moduł UV. Minimalna drukowana wysokość warstwy to 10 mikrometrów, rozdzielczość w osi X to 17 mikrometrów, a w osi Y 50 mikrometrów. Dodatkowym atutem jest duży i czytelny ekran dotykowy, za pomocą którego sterujemy pracą drukarki 3D. D2K Insight zebrała ostatecznie około 39.000 $.
4.Phrozen Make – 369 wspierających
Jedyna drukarka 3D w zestawieniu, o której nie napisaliśmy ani słowa. Najbardziej prawdopodobną przyczyną nie było jednak zaniechanie lub brak zainteresowania tą konstrukcją, lecz przesyt tego typu urządzeń w tamtym okresie. Phrozen Make, podobnie jak i pozostałe drukarki 3D z zestawienia korzysta ze źródła obrazu emitowanego przez ekran LCD. Tak jak w D2K Insight, ponownie jest to ekran o rozdzielczości 2K, podobna też więc jest specyfikacja urządzenia. Celem zbiórki było zebranie 30.000 $, licznik zatrzymał się jednak na kwocie 375.823 $.
3.T3D – 623 wspierających
T3D to tajwańska odpowiedź na „legendarną” drukarkę 3D ONO. Podobnie jak pierwowzór, urządzenie to do utwardzania żywicy wykorzystuje światło emitowane przez ekran LCD urządzenia mobilnego, takiego jak na przykład smartfon. T3D wyposażono ponadto w funkcję skanera 3D, który do przechwytywania obrazu również wykorzystuje nasz telefon. Pomimo wpadki z ONO użytkownicy Kickstartera nie szczędzili pieniędzy, a twórcom T3D udało się uzbierać 160.093 $ z zakładanych 35.000 $.
2.Kudo 3D Bean – 1.591 wspierających
Twórcą Bean jest Kudo3D, amerykańska firma, która pod debiucie na Kickstarterze ( z drukarką 3D Titan 1), wydała na rynek bardzo dobrze przyjętą drukarkę 3D Titan 2. Bean również korzysta z technologii LCD – poza tym konstrukcja wyróżnia się specjalną, opatentowaną kuwetą (technologia PSP), kompaktową budową oraz obszarem roboczym na poziomie 120 x 71 x 150 mm. Drukarka od Kudo3D to mój zdecydowany faworyt, dlatego właśnie wsparłem kampanię, stając się jednocześnie „właścicielem” egzemplarza numer 27. Twórcom udało się zebrać aż 709.790 $ z zakładanych 50.000 $.
1.SparkMaker – 2.137 wspierających
SparkMaker jest dla technologii fotopolimerowych tym, czym Obsidian dla technologii FDM. Tajemnicą sukcesu jest magiczna liczba 99 $. Co więcej w tej kwocie oferowano aż 200 sztuk tego urządzenia. Pozostałe progi były równie atrakcyjne, co w efekcie końcowym przełożyło się na zebranie 505.983 $ z zakładanych 20.000 $. SparkMaker wyróżnia się kompaktową budową, łatwą obsługą i małym obszarem roboczym na poziomie 102 x 56 x 125 mm. Wysyłka pierwszych 200 egzemplarzy ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu, a reszta „zamówień” powinno zostać zrealizowane do końca marca nadchodzącego roku.