Andaltec, hiszpańskie centrum badawcze, specjalizujące się w badaniach tworzywami polimerowymi, ogłosiło, że prowadzi prace nad nowymi, aktywnymi materiałami do druku 3D. Materiały, nad którymi pracują, maja charakteryzować właściwości antybakteryjne, dzięki czemu elementy z nich wykonywane mogą być z powodzeniem wykorzystywane w świecie medycyny.
Projekt nosi nazwę PoliM3D, a jego celem jest opracowanie filamentów antybakteryjnych, które z mogą zostać wykorzystane do wytwarzania elementów w technologii FDM. Materiały mają posłużyć do produkcji niestandardowych implantów, protez i narzędzi chirurgicznych, odpowiednich dla szczególnych zastosowań. Projekt finansowany jest z hiszpańskich środków rządowych przeznaczonych na badania i rozwój i będzie trwał do końca 2021 roku.
Zadaniem naukowców zaangażowanych w projekt, nowe, antybakteryjne materiały za sprawą swoich właściwości mogą z powodzeniem zostać wykorzystane do bezpiecznej produkcji elementów urządzeń medycznych. Jednocześnie, prowadzone prace będą skupiać się nad optymalizacją procesu druku 3D z materiałów aktywnych, aby wytwarzanie z nich pozwalało na osiąganie elementów o wysokiej jakości i precyzji wykonania.
Antonio Peñas, kierownik projektu, przyznaje, że możliwość połączenia technologii druku 3D z materiałami specjalnymi daje zupełnie nowe możliwości produkcji części na potrzeby szpitali i innych jednostek medycznych. Obecna sytuacja, związana z pandemią COVID-19 zwróciła uwagę badaczy na możliwości jakie daje produkcja „on-demand” w miejscu, gdzie wydruk 3D jest niezbędny. Prace będą prowadzone z przedstawicielami hiszpańskich szpitali – członkom projektu zależy, aby przedstawiciele ochrony zdrowia potrafili obsługiwać drukarki 3D i wykorzystywać je w pracy, aby ułatwiać swoje zadania.
W związku z sytuacją spowodowaną pandemią COVID-19 materiały antybakteryjne stają się coraz popularniejszą alternatywą dla standardowych filamentów. Poniżej link do zestawienia najpopularniejszych materiałów o właściwościach antybakteryjnych:
Filamenty antybakteryjne, szczególnie w obecnej sytuacji, mogą zostać wykorzystane m.in. jako materiały do wytwarzania bezpiecznych masek ochronnych. Skuteczności ich działania dowodzą badania – wyniki analiz antybakteryjnych filamentów Copper 3D przedstawił sam producent. Podał, że ich filament skutecznie unieszkodliwia wirusy i drobnoustroje, które w przypadku standardowych tworzyw sztucznych mogą pozostawać aktywne na powierzchni przedmiotów nawet do 72 godzin. Wykorzystywanie materiałów o właściwościach antybakteryjnych ogranicza ryzyko transmisji wirusa, zmniejszając tym samym tempo jego rozprzestrzeniania.
Źródło: 3dprintingindustry.com