Kalifornijski projektant Reiten Cheng stworzył maszynę służącą do przetwarzania plastikowych butelek PET w funkcjonalny filament do drukarek 3D typu FDM / FFF. Urządzenie o nazwie Polyformer jest udostępnione na licencji open-source, a znakomita większość części konstrukcyjnych jest możliwa do wydrukowania.

Reitan Cheng jest absolwent uczelni technicznej o profilu inżynierii mechanicznej i ma na koncie kilka innych projektów łączących analitykę i mechanikę w tworzeniu innowacyjnych produktów konsumpcyjnych. Stworzył m.in. akcesoria do smartwatcha Microsoft Surface, zestaw okularów do rzeczywistości rozszerzonej (AR) w stylu ASUS ROG oraz słuchawki nauszne, o wysokiej dokładności w dopasowaniu się do głów użytkowników i zapewniający dzięki temu bardziej przestrzenny dźwięk. Opracował także pojemnik na mokre odpady o nazwie MUJI, będący składaną, tekturową torbą, która może być wyrzucona bezpośrednio do śmietnika, bez szkody dla środowiska.

Najnowszym rozwiązaniem konstruktora jest Polyformer - rozwiązanie do recyklingu plastikowych butelek składających się z PET. Jest ono wyposażone w narzędzia do krojenia plastiku, zbudowanego z ułożonych w stos łożysk, które tną butelki na długie wstążki, które są wprowadzane do głowicy przetapiającej je na filament o średnicy 1,75 mm. Końcówka produkowanego filamentu może zostać założona na szpulę, co automatyzuje cały proces. Komora robocza jest zamykana, co niweluje ryzyko przypadkowego dotknięcia głowicy podczas użytkowania. Konstrukcja Polyformera tworzy literę L, co zapewnia modułowość i relatywnie proste zmiany konstrukcyjne. Pionowa postawa urządzenia minimalizuje również ilość zajmowanej przez nią przestrzeni.

Fot.: James Chou via www.reiten.design (wszystkie prawa zastrzeżone)

Projektant opublikował bezpłatną instrukcję tworzenia Polyformera na GitHub. Od czasu upublicznienia planów, pierwsi użytkownicy zgłosili już różne ulepszenia konstrukcji, co oznacza że projekt zaczyna ewoluować.

Pliki konstrukcyjne są dostępne tutaj.

Źródło: www.reiten.design via www.dezeen.com
Zdjęcia: James Chou via www.reiten.design (wszystkie prawa zastrzeżone)

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like