W połowie tego tygodnia mieliśmy przyjemność ogłosić, iż wrocławski ZMorph otwiera salon z drukarkami 3D w Holandii, tymczasem nie jest to wcale koniec nowości związanych z tą firmą. ZMorph aktualnie jeździ po całej Europie wystawiając się na kolejnych imprezach branżowych, uczestniczy w różnych nietypowych projektach związanych z projektowaniem biżuterii i mody z wykorzystaniem technologii druku 3D, rozwija również swoje zaplecze społecznościowe w postaci nowej i odświeżonej wersji DesignFutures. Jednakże najważniejszą rzeczą – nie licząc salonu oczywiście, jest informacja o wypuszczenia nowej wersji swojego oprogramowania do drukarek 3D – Voxelizera, który oprócz szeregu usprawnień w stosunku do poprzedniej wersji otrzymał wsparcie dla niskobudżetowego druku 3D dla medycyny. Otrzymał on również oficjalnie nr 1.0 – wszystkie wcześniejsze wersje były wersjami rozwojowymi, ta jest już oficjalną.
Voxelizer jest dedykowany do obsługi drukarek 3D ZMorpha jak również wszystkich innych drukarek 3D klasy RepRap bazujących na Merlinie i podobnych mu firmware`ach. Ponadto do końca tego roku ma być kompatybilny z MakerBotem i Ultimakerem. Zasadnicza różnica pomiędzy Voxelizerem a innymi programami na rynku to tworzenie obiektów na bazie voxeli – małych „sześcianów” / pixeli 3D zamiast tradycyjnych trójkątów. Dzięki temu można modelować nie tylko powierzchnię ale również jego wnętrze co ma znaczenie w druku 3D w medycynie na podstawie skanów 3D.
Nową funkcjonalnością Voxelizera jest kompatybilność z medycznymi technikami obrazowania DICOM jak np. MRI, co oznacza, że modele do druku 3D mogą zostać wypuszczone bezpośrednio ze zeskanowanego pliku. Co więcej, oprogramowanie umożliwia równoczesny wydruk miękkich i twardych tkanek, np. chrząstki i kości. To znacząco obniża próg wejścia dla niskobudżetowego prototypowania medycznego, ponieważ nie będzie wymagało stosowania wyłącznie drogich, profesjonalnych drukarek 3D.
Inne nowości w oprogramowaniu to m.in.:
- nowy interfejs użytkownika, ułatwiający znacząco pracę
- nowy silnik przyspieszający czterokrotnie cięcie modeli (voxelizowanie)
- nowe filtry w postaci selektywnego pogrubiania i wzmacniania ścian modelu
- możliwość importu plików STL i zamiany go na voxele
- obsługa jednej lub dwóch głowic drukujących jak również specjalnych extruderów ZMorpha do ciasta, czekolady i ceramiki oraz frezowania CNC.
Voxelizer jest bez wątpienia ciekawą alternatywą dla standardowych, open-source`owych slicerów, tym bardziej, że jest również darmowy. Program można pobrać w tym miejscu, z kolei tutaj można obejrzeć tutoriale z jego obsługi.