Producenci oprogramowania do drukarek 3D prześcigają się w tworzeniu kolejnych optymalizacji. Tym razem Stratasys wprowadził nową wersję programu GrabCAD Print 1.45, rozszerzoną o funkcję Adaptive Slice. Dzięki niej można zaoszczędzić czas i wydrukować więcej, nie tracąc na jakości i wytrzymałości modelu.

Nowa funkcjonalność pozwala na redukcję czasu wydruku w technologii FDM. Dzięki zmiennej wysokości warstwy można znacznie zoptymalizować proces tworzenia. Po włączeniu funkcji Adaptive Slice czas druku 3D modelu może się skrócić nawet o 24%, nie powodując strat na jakości czy wytrzymałości części. 

Jak to działa?

Algorytm Adaptive Slice definiuje różną wysokość warstwy w różnych obszarach modelu, bazując na kącie krzywizny powierzchni elementu. Dzięki tej optymalizacji pionowe ścianki modelu będą drukowane z użyciem wyższej wysokości warstwy, a zaokrąglenia i pochyłe ścianki- niższej. Pozwoli to zredukować czas procesu nawet o 24%.

Funkcja jest dostępna dla technologii FDM druku 3D z wysokością warstw 0,178 mm i 0,254 mm. Jest kompatybilna z wszystkimi materiałami pracującymi na drukarkach 3D Stratasys F270, F370, Fortus 450 mc i 900 mc, oraz Stratasys F900.  

Aby uruchomić funkcję Adaptive Slice należy wybrać opcję zmiennej wysokości warstwy w menu edycji wysokości warstwy w programie GrabCAD Print. Algorytm programu sam dobierze odpowiednie wartości na podstawie kąta krzywizny powierzchni modelu. Różne wysokości warstw zostaną ukazane na modelu w postaci odmiennych odcieni koloru elementu w podglądzie programu. 

Model, który z normalnymi ustawieniami programu drukowałby się 2 dni 13 godzin i 15 minut.
Funkcja Adaptive Slice pozwoli zredukować czas trwania wydruku do 1 dnia 20 godzin i 41 minut.
Różne wysokości warstw w poszczególnych partiach modelu zostaną zaznaczone zmiennymi odcieniami w podglądzie elementu

Nowa funkcja pozwoli znacznie zmniejszyć czas trwania druku 3D, co umożliwi użytkownikowi drukowanie większej ilości modeli, w tym samym czasie. Demo oprogramowania można pobrać ze strony Stratasys. 

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News