Dwa dni temu premierę miała nowa wersja software’u Zortraxa, czyli Z-Suite. Pojawiła się w niej nowa funkcjonalność: dostęp do Zortraxowej biblioteki modeli, Z-Suite Library.
Biblioteka dostępna w Z-Suite, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym, zbliżona jest do serwisów Thingiverse Makerbota i YouMagine Ultimakera. Fakt, iż Zortrax, dążąc bycia stawianym na równi z czołowymi producentami niskobudżetowych drukarek 3D pokusił się o stworzenie własnej biblioteki plików, z pewnością nie zaskakuje.
Ogólnie rzecz biorąc Z-Suite Library jest chmurą modeli z podstawowymi opcjami społecznościowymi. Utworzywszy w bibliotece swoje konto, możemy do niej dodawać własne projekty, pobierać modele utworzone przez innych użytkowników, komentować je oraz “lajkować”.
Tym, co odróżnia Z-Suite Library od Thingiverse jest fakt, iż możemy do niej zajrzeć jedynie przez software Zortraxa, a ten z kolei możemy pobrać jedynie, jeżeli posiadamy drukarkę tej firmy. Co więcej, choć do biblioteki ładuje się modele 3D w formacie .stl, nie będziemy w stanie ich stamtąd pobrać w takim formacie na dysk, a co za tym idzie, nie będziemy mogli ich wydrukować na żadnej innej drukarce 3D poza Zortraxem. Aby wykonać interesujący nas model z biblioteki, musimy go najpierw pobrać do swojego katalogu plików lokalnych w Z-Suite, a następnie wybrać opcję PRINT PROJECT. Model jest wtedy umieszczany bezpośrednio na wirtualnym stole roboczym drukarki i dalej możemy z nim postępować tak jak w przypadku własnych modeli z komputera.
Wrzucając do Z-Suite Library własne projekty mamy opcję dodania im tytułu, opisu, zdjęć do galerii, taga oraz typu licencji na jakiej udostępniamy model. Musimy mu także nadać jedną z 7 kategorii: Architecture, Art & Design, Engineering, Fashion & Accessories, Games & Cosplay, Household Objects i Zortrax Parts.
Zortraxowa biblioteka jest dostępna od zaledwie dwóch dni i choć użytkownicy drukarek 3D Zortrax M200 są zachęcani do wrzucania swoich projektów przy pomocy konkursu, na razie dostępnych jest tam bardzo niewiele modeli. W chwili pisania tego artykułu w Z-Suite Library znajdowały się 23 modele umieszczone przez Zortraxa oraz 40 wrzuconych przez użytkowników, głównie w kategoriach „Zortrax Parts” oraz „Household Objects„. Na tej podstawie ciężko jeszcze oczywiście wnioskować o ogólnym poziomie projektów czy sukcesie firmy Zortrax.
Z-Suite Library nie stanowi klasy samej w sobie, jest raczej powieleniem istniejących wzorców i rozwijaniem przez firmę pewnej przyjętej strategii. Niemniej jednak można zaryzykować stwierdzenie, że większość użytkowników drukarek 3D Zortrax uzna wprowadzenie chmury plików za miły mały bonus, nawet jeżeli gotowych modeli wciąż będą szukać w innych serwisach.