ZMorph wprowadza do sprzedaży extrudery do ceramiki i ciasta!

Ostatnimi czasy sporo miejsca poświęciliśmy extruderom do drukarek 3D. Na ich temat wypowiadali się na naszych łamach i Krzysztof Dymianiuk z Unique Design i Michał Liberda, czyli yru. Dziś poruszę ten temat po raz kolejny, tym razem w kontekście czegoś naprawdę wyjątkowego: wrocławski ZMorph wprowadził w tym tygodniu do sprzedaży extrudery do druku 3D… z ceramiki i ciasta! Mają one póki co charakter eksperymentalny, ponieważ w dalszym ciągu są rozwijane i ulepszane, jednakże zainteresowanie jakim się cieszą sprawiły, że firma postanowiła je udostępnić już teraz.

Źródło: www.zmorph.pl
Źródło: www.zmorph.pl

Technologia druku 3D żywności jest jednym z najbardziej ekscytujących tematów w kontekście tej technologii. Przemek Jaworski, prekursor RepRap w Polsce i twórca ZMorpha, po raz kolejny postanowił wyprzedzić całą branżę i podnieść wszystkim poprzeczkę: jego drukarka 3D jako pierwsza w kraju może drukować obiekty spożywcze. Na razie testy prowadzone są przy użyciu ciasta i czekolady. Dodatkowo zgłębiając tą nowatorską technologię, Przemek rozpoczął eksperymenty z drukiem 3D ceramiki.

Druk 3D z ciasta - pierwsze próby podczas MakeCamp w Łodzi
Druk 3D z ciasta – pierwsze próby podczas MakeCamp w Łodzi

Efekty swoich prac prezentował ostatnio w Łodzi, podczas MakeCampu. Sam osobiście byłem świadkiem wydruków z ciasta i ceramiki, i mimo, że efekty nie są jeszcze powalające, to wygląda to naprawdę niesamowicie!

Napełnianie extrudera ciastem
Napełnianie extrudera ciastem

Pytany o status prac nad rozwojem tej technologii druku 3D, Przemek opowiadał o problemach z materiałem, który musi być odpowiednio przygotowany i który sam w sobie jest największym wyzwaniem w całym procesie. Szczególnie problematyczna jest tutaj czekolada, która w zależności od temperatury zyskuje zupełnie inne – czasem nieodwracalne właściwości. Jeśli chodzi o kwestie mechaniczne, to Przemek zaprojektował dwa extrudery, dedykowane do druku z ceramiki i do ciasta. Informacja na ten temat szybko poszła w świat i ZMorph otrzymał całą masę zapytań o możliwość wykorzystania tej technologii w pracy.

Extruder do ciasta Źródło: www.zmorph.pl
Extruder do ciasta
Źródło: www.zmorph.pl

Z uwagi na ten zaskakująco pozytywny feedback, Przemek postanowił uruchomić sprzedaż extruderów komunikując wyraźnie, iż jest to technologia eksperymentalna, w związku z czym nie może brać pełnej odpowiedzialności za końcowy efekt. Mimo to zainteresowanie tematem jest tak duże, że z pewnością nie zabraknie na to zamówień.

Extruder do ceramiki Źródło: www.zmorph.pl
Extruder do ceramiki
Źródło: www.zmorph.pl

Extrudery można zakupić przez oficjalny sklep internetowy ZMorph, gdzie występują one w cenie: 220 PLN netto za extruder do ciasta i 340 PLN netto za extruder do ceramiki. Extrudery mają pojemność ok. 150 ml i działają tylko w połączeniu z drukarką 3D ZMorph.

EDIT: tym wpisem po raz pierwszy w historii wyprzedziliśmy 3ders.org 🙂

Scroll to Top