O drukarce 3D Liquid Crystal zrobiło się głośno pod koniec ubiegłego roku, gdy można było ją zamawiać w przedsprzedaży. Innowacyjne podejście do druku 3D z żywic i bardzo niska cena wzbudzały skrajne emocje. Z jednej strony ogromne zainteresowanie, z drugiej zaś nutka niedowierzania i nieufności, czy „to” faktycznie działa. Jak wygląda drukowanie na Liquid Crystal? Jak wygląda posprocessing i obróbka wydruku? Wszystko co chcielibyście wiedzieć o drukarce na Liquid Crystal znajdziecie w niniejszym artykule.

WAŻNE: zanim przejdziecie dalej, powinniście wiedzieć, iż jestem członkiem firmy, która posiada w ofercie drukarkę 3D Liquid Crystal – i to z wyłącznością na rynek polski. Aby uniknąć ewentualnych zarzutów o stronniczość, w artykule nie podejmuję się oceny merytorycznej samego urządzenia. Nie znajdziecie w nim listy jego zalet i wad – znajdziecie natomiast same fakty dotyczące aspektów technicznych, możliwych do wykorzystania materiałów eksploatacyjnych oraz całego procesu drukowania od włączenia drukarki 3D, przez postprocessing, aż do wyczyszczenia urządzenia po zakończeniu wydruku. Uznaliśmy w redakcji, że tego typu informacje mogą być bardzo przydatne – zarówno dla użytkowników Liquid Crystal, jak i użytkowników innych drukarek 3D tego typu. Jest to też swoista pochodna artykułów Pawła na temat The Form 1+. Jeżeli w dalszym ciągu uważasz, że to niewłaściwe abym to ja pisał na ten temat – po prostu pomiń ten artykuł…

Grupa Photocentric, to firma która od 2002 roku specjalizuje się przede wszystkim w fotopolimerach. Photocentric3D jest jej oddziałem, który skupia się głównie na druku 3D, czyli na produkcji drukarki LC, jak również żywic UV oraz Daylight. Warto podkreślić, że wszystkie urządzenia składane są bezpośrednio w siedzibie producenta.

Co znajdziemy w paczce?

WP_20160322_11_05_36_Pro

WP_20160322_11_04_50_Pro

Drukarka 3D wysyłana jest w podwójnym kartonie. Jest to karton zewnętrzny mający na celu chronić karton właściwy, w którym to znajduje się zabezpieczone urządzenie. W jego skład wchodzi podstawa z całą elektroniką i mechaniką, pojemnik na żywice wraz z naklejoną folią stanowiącą dno tego pojemnika, platforma robocza (ang. platform) oraz osłona drukarki 3D. W kartonie znajdziemy też mniejsze pudełko zawierające akcesoria:

 • zasilacz drukarki,
 • kabel VGA lub HDMI do połączenia drukarki 3D z dodatkowym wyjściem wideo komputera,
 • kabel USB do połączenia drukarki z komputerem,
 • 2 wymienne folie do zbiornika na żywicę,
 • sitko do odcedzania niezużytej żywicy,
 • szpatułka do zdejmowania wydruków z platformy,
 • 250g żywicy Daylight,
 • rolka taśmy dwustronnej do przyklejania folii na pojemnik z żywicą.

Poza wyżej wymienionymi warto tez zaopatrzyć się:

 • rękawiczki chroniące przed kontaktem z żywicą,
 • ręczniki papierowe,
 • lejek do zlewania niewykorzystanej żywicy z powrotem do butelki,
 • gąbka i płyn do mycia naczyń do oczyszczania wydruków,
 • przeźroczysty pojemnik do naświetlania wydruków.

Oprogramowanie

cw

Drukarka 3D dostarczana jest z naklejką zawierającą klucz do rocznej licencji na oprogramowanie Creation Workshop (CW). Oprogramowanie ściągamy ze strony Photocentric3D. Pobrana wersja jest trzydziestodniową wersją próbną, więc każdy może się z nią zapoznać jeszcze przed dokonaniem zakupu. Po miesiącu należy wpisać klucz z obudowy drukarki. Koszt rocznego przedłużenia licencji to 45 GBP. Licencję można swobodnie przenosić pomiędzy komputerami, jeśli chcemy używać więcej niż jednego urządzenia.

Co do samego softu, to zawiera on wszystkie niezbędne funkcje, potrzebne do wykonania wydruku, takie jak skalowanie, obracanie, lustrzane odbicie, supportowanie, powielanie obiektów etc. Producent postarał się również o profile wydruku, oddzielne dla każdej rozdzielczości oraz koloru i rodzaju żywicy. Creation Workshop nie jest oprogramowaniem autorskim Photocentric, dlatego też sporo filmików z instrukcjami obsługi, przygotowanymi przez użytkowników innych drukarek, można znaleźć w serwisie YouTube.

Specyfikacja drukarki 3D

WP_20160416_09_34_33_Pro

Drukarka LC działa w oparciu o opatentowaną technologię DPP (Daylight Polymer Printing). Specjalnie opracowane żywice Daylight współgrają z długością fali oraz natężeniem światła emitowanego przez zastosowany w drukarce ekran LCD. To właśnie dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD, który jest relatywnie niedrogi, drukarka jest najtańszym na rynku, tego typu urządzeniem. Jej cena ustalona została na 4599 zł brutto.

Drukarka 3D ma wymiary 300 x 250 x 400 mm, a jej obszar roboczy również jest spory w porównaniu do konkurencyjnych modeli, ponieważ wynosi aż 200 x 100 x 200 mm. Maksymalna rozdzielczość warstwy to 25 mikronów, a rozdzielczość XY to 220 mikronów. Prędkość druku 3D przy warstwie 100 mikronów to 13 sekund plus 8 sekund na zmianę mechaniczną drukarki 3D. Urządzenie możemy obsługiwać z systemu Windows oraz Linux.

Dostępne żywice

BotellasDaylightNew

Jak już wspomniałem drukarka współpracuje tylko z żywicami Daylight, nie można więc stosować w niej tradycyjnych żywic UV. Plusem jest to, że materiały te, w odniesieniu do konkurencyjnych drukarek SLA, są o wiele tańsze. Kilogramowa butelka wyceniona została na 259 zł.

WP_20160420_12_43_30_Pro

Aktualnie dostępne są cztery rodzaje żywic:

Hard – najtwardsza, a zarazem najmniej elastyczna z dostępnych żywic (80 Shore D). Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i nadaje się do drukowania twardych obiektów narażonych na większe obciążenie. Temperatura jej mięknięcia, to około 200ºC

Firm – żywica przeznaczona do wykonywania twardych (40 Shore D), a zarazem elastycznych wydruków. Charakteryzuje się dość dużą sprężystością. Temperatura jej mięknięcia to 190ºC.

Flexible – jest to żywica, która charakteryzuje się dużą elastycznością, przy jednoczesnym zachowaniu dużej wytrzymałości. Jej twardość to 65 Shore A, a temperatura mięknięcia 175ºC. Tak prezentuje się wykonany z niej wydruk:

Low Shrinkage – żywica do wydruków, w których wymagany jest jak najmniejszy skurcz materiału. Występuje w wersjach Firm oraz Hard.

WP_20160423_09_29_55_Pro

Z informacji od producenta wiem, że w najbliższym czasie pojawi się też żywica przeznaczona do odlewów wykonywanych metodą wosku traconego. Fakt, że Photocentric od wielu lat specjalizuje się w polimerach, pozwala mieć nadzieję, że jeszcze nie raz zaskoczą nas jakimś nowym, ciekawym materiałem.

Żywice dostępne są aktualnie w następujących kolorach (nie wszystkie twardości dostępne są w każdym z nich): Amber, Red, Green, Cream, Grey.

Największą zaletą tych żywic jest fakt, że są zmywalne wodą i cały proces utwardzania wydruku również odbywa się w zwykłej wodzie. Dodatkowym katalizatorem, przyspieszającym proces utwardzania jest dodana do wody odrobina detergentu, np. płynu do mycia naczyń.

Jedyną żywica, dla której zaleca się spryskać wydruk alkoholem IPA, w celu uzyskania bardziej „suchej” powierzchni, jest nowa żywica Low Shrinkage.

Inne materiały eksploatacyjne

WP_20160510_12_43_56_Pro

Oprócz żywic, które zużywają się z oczywistych względów, innym materiałem eksploatacyjnym jest folia, którą montujemy na spodzie pojemnika na żywicę. Stanowi ona dno pojemnika na żywicę i to przez nią wydruki są naświetlane. Folia powinna być możliwie mocno naciągnięta, co możemy ocenić uderzając w nią lekko palcami. Powinna wydawać dźwięk podobny do odgłosu bębenka. Z czasem jednak może ona utracić swoją elastyczność lub może się po prostu uszkodzić i wtedy trzeba ją wymienić na nową. Koszt opakowania zawierającego dziesięć sztuk folii, to 240 zł, a pojedynczej sztuki 26 zł.

Praca z drukarką 3D

Żeby nie przedłużać i tak już przydługiego tekstu, przygotowałem równie przydługi film prezentujący całą esencję drukarki Liquid Crystal. Można w nim znaleźć obraz całego procesu drukowania, od przygotowania drukarki, przez wydruk, postprocessing oraz czyszczenie drukarki po skończonej pracy. Jest to tak naprawdę wideo instrukcja obsługi.

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej i interesują Was jakieś inne kwestie, których być może nie poruszyłem w powyższym tekście, możecie śmiało zadawać pytania w komentarzach.

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

3 Comments

 1. jak to jest z toksycznością tej żywicy – można ją bez obaw wlewać do kanalizacji?

  1. Żywica jest toksyczna. Do kanalizacji trafiają jednak jej znikome ilości, ponieważ wydruk tylko wypłukujemy z jej resztek, ale na pewno nie należy jej do zlewu wylewać.
   Z drugiej strony chcąc być zupełnie OK, należałoby wydruki myć w misce z wodą. Następnie wystawić ją na słońce w celu utwardzenia resztek żywicy. Zebrać je i wyrzucić do śmieci, a wodę dopiero wtedy wylać do zlewu. Druga opcja jest może nawet bardziej praktyczna, bo nie zawsze mamy bezpośredni, ułatwiony dostęp do bieżącej wody.

 2. Ech, gdyby nie ten postprocessing…
  Swoją drogą wodorozpuszczalnośc tej żywicy jest trochę przesadzona, to jest raczej wodozmywalność.

Comments are closed.

You may also like