#4 POWER RANKING polskich producentów drukarek 3D

Choć minęły niespełna cztery miesiące od publikacji trzeciej edycji naszego POWER RANKINGU polskich producentów drukarek 3D, zdążyły w nim zajść już spore zmiany. O ile czołówka pozostaje w dalszym ciągu niezmienna, na kolejnych miejscach doszło już do istotnych roszad.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy miało miejsce wiele wydarzeń, które miały znaczący wpływ na ustalanie kolejności firm w rankingu. Nie bez wpływu były również wyniki naszego plebiscytu branżowego, które poznaliśmy podczas Gali Rozdania Nagród Branżowych w połowie stycznia w Łodzi.

1. ZORTRAX (-)

Gala CD3D 43
Tomasz Frąckiewicz (Zortrax) z nagrodą dla Najlepszej Polskiej Firmy 2015

Najlepsza Polska Firma Roku 2015, Najlepsza Polska Drukarka 3D 2015 oraz tytuł Człowieka Roku Polskiej Branży Druku 3D dla Rafała Tomasiaka. Do tego trzecie miejsca dla Zortrax Inventure w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D 2015 oraz Najważniejszego Wydarzenia Roku na Świecie. Zortrax znalazł się na podium w każdej z pięciu kategorii, w których był nominowany, a trzy z nich wygrał – i to z dość dużą przewagą głosów.

I gdy wydawałoby się, że jego pozycja na pierwszym miejscu jest niezagrożona chyba już do końca istnienia naszego POWER RANKINGU, dość nieoczekiwanie pojawiła się pierwsza rysa na jego obliczu w postaci opóźnień w dystrybucji Inventure do pierwszych klientów… Na chwilę obecną wydaje się to być dość niepokojące – w dużej mierze z powodu braku klarownych informacji ze strony firmy, niemniej jednak jeśli Zortrax upora się do marca ze swoimi problemami, sytuację wciąż da się uratować.

Pamiętajmy bowiem, iż ten rok miał przynieść 2,5 raza większe zyski niż 2015, a źródłem tego sukcesu miał być właśnie Inventure. Przyszły miesiąc będzie prawdziwym miesiącem próby dla firmy…

2. 3DGENCE (-)

Gala CD3D 06

Publikacja #3 POWER RANKINGU nastąpiła tuż po ogłoszeniu, iż Michał Sołowow stał się głównym udziałowcem 3DGence co z automatu wyniosło firmę na drugą pozycję. Ten ranking powstał w dwa dni po tym jak firma ogłosiła kolejny sukces – wspólny projekt z największą platformą handlową gier komputerowych na świecie – G2A, który ma szansę zrewolucjonizować zarówno branżę druku 3D jak i gamingową.

Projekt jest dopiero w fazie nawiązywania pierwszych poważniejszych kontaktów handlowych, ale już teraz wiadomo o podpisanych umowach partnerskich z kilkoma developerami gier oraz producentem komputerów – MSI. Z nieoficjalnych źródeł wiem również, iż lada moment jednym z głównych partnerów G2A 3D+ zostanie jedna z największych korporacji technologicznych świata (i nie będzie to DELL…).

Żeby nie było, że 3DGence to firma bez skazy – w dalszym ciągu szwankuje komunikacja medialna… O wspólnym projekcie z G2A jest wciąż relatywnie cicho, mimo iż został oficjalnie ogłoszony na targach gier w Taipei. Miejmy nadzieję, iż nie zostanie tutaj powtórzony scenariusz z ogłoszeniem Michała Sołowowa głównym udziałowcem, ponieważ będzie to kolejna zmarnowana szansa na duży sukces medialny.

3. ZMORPH (-)

ZMorph 02

A tymczasem ZMorph po prostu robi swoje… Chociaż w Polsce o firmie pamięta coraz mniej osób, zagranicą – a w szczególności za oceanem, o ZMorphie robi się coraz głośniej, co ma przełożenie na rosnące wyniki sprzedaży. Firma konsekwentnie realizuje swoją strategię zdobywania rynków zachodnich, a w Polsce koncentruje się głownie na produkcji i rozwoju swoich drukarek 3D oraz urządzeń peryferyjnych.

4. 3DKREATOR (+3)

3DKreator
Andrzej Szłapa i Przemek Kazanowski – 3DKreator

Trzy miesiące wystarczyły krakowskiemu 3DKreatorowi aby awansować z siódmego na czwarte miejsce rankingu. W zeszłym roku w firmę zainwestował fundusz inwestycyjny MCI Capital, który słynie nie tylko z imponującego portfolio ale też twardej ręki w zarządzaniu podległymi mu spółkami. Paradoksalnie tego typu podejście wychodzi 3DKreatorowi na dobre, ponieważ firma precyzyjnie realizuje kolejne cele, poszerzając sieć dystrybucji w Polsce i w Europie oraz rozwijając i ulepszając wciąż swoją drukarkę 3D – Kreator Motion.

Aktualnie 3DKreator to bez dwóch zdań jedna z najważniejszych firm produkujących drukarki 3D w Polsce i o ile na rynku nie pojawi się nieoczekiwanie jakiś nowy, większy gracz, firma może piąć się w rankingu już tylko do góry…

5. MONKEYFAB (-1)

Monkeyfab ORZEŁ BIAŁY

Podobnie jak ZMorph również Monkeyfab cały czas robi swoje, tyle tylko że ogranicza się do rynku polskiego, podczas gdy ZMorph działa globalnie. Być może „tu i teraz” ta strategia jeszcze się sprawdza, ale na dłuższą metę firmie może nie starczyć paliwa aby rywalizować z dużo bogatszymi konkurentami. Monkeyfab to jedyna firma z TOP 5 rankingu finansująca się w całości ze środków własnych. Chociaż brzmi to bardzo romantycznie i jest godne szczerego podziwu, Monkeyfab ewidentnie przydałby się jakiś poważny inwestor.

Firma posiada fantastyczny produkt w postaci drukarki 3D PRIME, który zdobył drugie miejsce w klasyfikacji Najlepszej Polskiej Drukarki 3D 2015, w dalszym ciągu prowadzi też prace rozwojowe nad KILO.

6. TYTAN3D (+4)

TYTAN 3D to kolejna firma rozwijająca swój produkt całkowicie ze środków własnych. W odróżnieniu jednak do Monkeyfab, zyski ze sprzedaży GAI Multitool nie są jedynymi źródłami dochodów jej twórców – Janusza Wójcika i Pawła Rokity. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż GAIA Multitool nie ma żadnej konkurencji na świecie i oferuje tak unikalne rozwiązania, że koniec końców sama znajdzie nabywców. Co ciekawe, urządzenie zdobyło trzecie miejsce w kategorii Najlepszej Polskiej Drukarki 3D 2015, wyprzedzając m.in. 3DGence One i ZMorpha 2.0 S.

7. 3NOVATICA (-3)

Gala CD3D 58
Krzysztof Dymianiuk

Dla większości osób w Polsce 3NOVATICA to Krzysztof Dymianiuk. Cóż, niestety jest to już nieaktualne… Chociaż formalnie Krzysztof pozostaje w strukturach firmy jako jej współudziałowiec, w praktyce nie prowadzi żadnych działań operacyjnych bądź badawczo-rozwojowych i mówiąc kolokwialnie, jest poza firmą.

Sama 3NOVATICA przechodzi aktualnie spore zmiany organizacyjne przenosząc cały dział produkcji i serwisu do Jaworu pod Wrocławiem. Wiąże się to niestety z szeregiem drobnych komplikacji, czego efektem są pełne frustracji komentarze na forum 3NOVATICA. Firma zrezygnowała także z dalszej produkcji popularnych zestawów do samodzielnego montażu – GATE 1.0, koncentrując się wyłącznie na jego następcy – GATE 2.0. FLEXA (przynajmniej oficjalnie) również pozostaje w sprzedaży.

8. SINTERIT (AWANS DO TOP 10)

Gala CD3D 40
Konrad Głowacki (Sinterit) odbierający nagrodę główną dla Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D

Tytuł Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D 2015 dla Sinterit Lisa oraz drugie miejsce w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Firmy 2015 – krakowski Sinterit może z powodzeniem zaliczyć miniony rok do udanych. Nadchodzący rok pokaże czy koncept taniej, desktopowej drukarki 3D drukującej w technologii SLS ma szansę bytu? Koncepcyjnie prezentuje się to fantastycznie, teraz czekamy jak na to zareaguje rynek?

9. OMNI3D (-)

drukarka Factory_1 copy

#9 miejsce jesienią – #9 miejsce na początku lutego 2016 r. Generalnie na temat Omni3D wiadomo stosunkowo niewiele, poza tym iż istnieje i w dalszym ciągu rozwija swój produkt w postaci kolosalnego Factory 2.0 o obszarze roboczym 50 x 50 x 50 cm. W zeszłym roku firma pozyskała kolejne środki od inwestorów, zaprezentowała również swoją drukarkę 3D podczas cyklu targów w Polsce i w Europie. Nam nie pozostaje nic innego jak wierzyć, iż wszystko idzie w dobrym kierunku i że lada moment usłyszymy o Omni3D w kontekście jakichś świetnych dokonań i projektów.

Tak jak w przypadku pozostałych firm z TOP 4 rankingu…

10. 3D PRINTERS (-4)

Zmiany, zmiany, zmiany – miejmy nadzieję, że na lepsze. W połowie zeszłego roku firmę 3D Printers opuścił jej główny inwestor – Krzysztof Jabłoński, na którego miejsce weszli Damian Kasprzyk, Łukasz Tomaszek oraz zarejestrowany w Luxemburgu fundusz inwestycyjny Vasto Investment s.a.r.l. Niestety kwestie formalne związane z aktualizacją KRS spółki wywołały trochę zawirowań w zakresie jej bieżącej działalności, na szczęście po kilku trudnych miesiącach wydaje się, że wszystko wróciło do normy. Od 26 stycznia br. Arkadiusz Śpiewak jest jedynym członkiem zarządu firmy, pełniąc obowiązki prezesa.

Problemy organizacyjne odbiły się nieco na działalności operacyjnej firmy, ponieważ nie licząc udziałów na imprezach targowych, o firmie stało się dość cicho. Nie zaprezentowano zapowiadanej na jesień 2015 nowej odsłony HBota – możliwe jednak, iż zobaczymy go na nadchodzących Dniach Druku 3D w Kielcach, gdzie 3D Printers mają mieć swoje stoisko?

SPADEK

Verashape.

PRETENDENCI

7H7, DDDBot, Shaperbot, Sandmade, Urbicum.

Scroll to Top