W miniony czwartek (14.01.2016 r.) w siedzibie Technoparku w Łodzi, odbyła się Gala Wręczenia Nagród Branżowych CD3D 2015, gdzie nagradzaliśmy przedstawicieli polskiej i światowej branży druku 3D. Była to już druga edycja naszego plebiscytu. Za pierwszym razem nagrody wręczaliśmy podczas targów Dni Druku 3D w Kielcach, w marcu 2015 r. – teraz mieliśmy przyjemność organizować własną uroczystość. I chociaż na co dzień cechuje nasz skromność i duży dystans do siebie, musimy napisać to wprost – wyszła nam iście epicka impreza!

W auli konferencyjnej Technoparku pojawiło się ok. 90 gości – przedstawicieli polskiej branży druku 3D oraz gości specjalnych CD3D: przedstawicieli mediów i uczelni wyższych. Gościem specjalnym Gali był Patrick Roeffen – Channel Sales Manager w firmie Ultimaker – największym producencie niskobudżetowych drukarek 3D w Europie.

Ponadto prezentowane były premierowe urządzenia – Ultimakery 2+ i 2+ Extended oraz MakerBot Replicator Z18 wyposażony w najnowszy SmartExtruder. Zarówno Ultimakery jak i MakerBot miały zaledwie tydzień wcześniej swoje światowe premiery na targach CES w Las Vegas w USA.

Nie zabrakło również polskich akcentów – 3DGence, jeden z oficjalnych partnerów Gali zaprezentował trzy najnowsze modele drukarek 3DGence One, z kolei Smart3D – drugi z czterech partnerów Gali, pokazał po raz pierwszy publicznie swój fascynujący produkt – Pixelio, który zdobył w grudniu 2015 r. dofinansowanie na Kickstarterze.

O godzinie 10:15 rozpoczęła się nasza impreza. Zaprezentowaliśmy wszystkie 15 kategorii i wręczyliśmy 39 nagród – w tym 13 statuetek Cedryka za zajęcie pierwszego miejsca w danej kategorii. Nagroda główna została wykonana w dwóch różnych technologiach druku 3D. Postać robota została wydrukowana przez Materialise w technologii SLS, z kolei cokoły wydrukowane zostały przez nas w technologii FDM na drukarkach 3DGence One, przy użyciu specjalnego filamentu PLA Special Stone Age Dark produkcji Spectrum Filaments, który imituje marmur.

Gala CD3D 18

W pierwszej kolejności nagrodziliśmy firmy zagraniczne. W imieniu firmy colorFabb, która po raz drugi z rzędu zdobyła nagrodę główną dla najlepszego zagrniacznego producenta filamentów, statuetkę odebrał Adam Kozubowicz z get3D – oficjalny dystrybutor tej marki na Polskę.

Gala CD3D 33

Adam Kozubowicz – get3D

Dwie kolejne nagrody główne trafiły w ręce Patricka Roeffena z Ultimakera, który odbierał je za najlepszą zagraniczną drukarkę 3D 2015 r. oraz najlepszą zagraniczną firmę 2015 r.

Gala CD3D 34

Patrick Roeffen – Ultimaker

Najważniejszym wydarzeniem 2015 r. w polskiej branży druku 3D zostały ogłoszone targi Dni Druku 3D w Kielcach.

Gala CD3D 35

Janusz Wójcik odbierający nagrodę. W tle Paweł Rokita i Mateusz Sidorowicz (3DGence)

Najlepszą firmą usługową 2015 r. zostało ogłoszone wrocławskie Materialise Polska. Sporym, acz pozytywnym zaskoczeniem było drugie miejsce dla firmy IJ Paliga!

Gala CD3D 36

Eryk Wąsek – Materialise

Najlepszym dystrybutorem profesjonalnych drukarek 3D w Polsce za 2015 r. został ogłoszony 3D Lab – dystrybutor marki 3D Systems.

Gala CD3D 37

Jakub Rozpendowski i Robert Rałowicz – 3D Lab

Największa rywalizacja miała miejsce przy wyborze najlepszego dystrybutora niskobudżetowych drukarek 3D i filamentów w Polsce za 2015 r. Nieoczekiwanym zwycięzcą tej kategorii została ABC Data, drugie miejsce – tak jak rok temu, przypadło CadXpert, trzecie miejsce na podium zajął zeszłoroczny triumfator tej kategorii – get3D. Czwartej w kolejności firmie – 3D Phoenix, do miejsca na podium zabrakło zaledwie 4 punktów. 19 punktów dzieliło ją od pierwszego miejsca!

Gala CD3D 38

Robert Jaskółka i Radosław Jankowski (ABC Data), Piotr Gurga i Maciej Dukat (CadXpert) oraz Adam Kozubowicz (get3D)

Najlepszym producentem filamentów w Polsce w 2015 r. zostało ogłoszone Spectrum Filaments.

Gala CD3D 39

Michał Żołądek (Spectrum Filaments), Mariusz Król (Wolfix) i Marek Ryszka (Devil Design)

Najlepszą nową polską drukarką 3D 2015 r. została Sinterit Lisa.

Gala CD3D 40

Tytuł najlepszej polskiej drukarki 3D za rok 2015 trafił po raz drugi z rzędu w ręce Zortraxa.

Gala CD3D 41

Tomasz Frąckiewicz – Zortrax

Najlepszą nową polską firmą 2015 r. zostało ogłoszone Spectrum Filaments – jeden z największych triumfatorów Gali.

Gala CD3D 42

Dwie ostatnie nagrody ponownie trafiły w ręce Zortraxa – za tytuł najlepszej firmy 2015 r. oraz człowieka roku, którą w imieniu nieobecnego Rafała Tomasiaka (przebywał w tym czasie na wyjeździe zagranicznym w Chinach) odebrał Tomasz Frąckiewicz.

Gala CD3D 43

Tomasz Frąckiewicz (Zortrax), Mateusz Sidorowicz (3DGence) i Eryk Wąsek (Materialise)

Po rozdaniu nagród nastąpiła przerwa na, którą liczni przedstawiciele obecnych firm wykorzystali na networking i rozmowy handlowe. Chociaż nie znamy szczegółów wiemy, iż podczas Gali dokonano doszło do uzgodnienia kilku kontraktów, które wynikły dość spontanicznie w trakcie luźnych rozmów biznesowych. W międzyczasie miała też miejsce konferencja prasowa.

Po obiedzie powróciliśmy na aulę, gdzie przeszliśmy do kolejnej odsłony naszej gali, czyli wykładów. Jako pierwszy wystąpił przedstawiciel BMW Premium Arena, który opowiedział o najnowszej ofercie firmy i zaprosił na jazdy testowe, które odbywały się podczas trwania całego eventu.

Gala CD3D 47

Kolejny prelegent – Mateusz Sidorowicz z 3DGence, w fantastycznym wykładzie zaprezentował historię spółki – od nieznanemu nikomu szerzej start-upu tworzącemu drukarki 3D, do liczącego ponad 30 osób przedsiębiorstwa produkcyjnego. Najbardziej fascynujące były kulisy nawiązania współpracy z Michałem Sołowowem – jednym z najbogatszych ludzi w Polsce, który jesienią tego roku stał się oficjalnie współwłaścicielem spółki. Już wkrótce poświęcimy więcej miejsca tej niesamowitej historii…

Gala CD3D 48

Mateusz Sidorowicz – 3DGence

Eryk Wąsek – national director Materialise Polska, przedstawił historię firmy e-Prototypy – jednej z pionierów druku 3D w Polsce, która  stopniowo zyskiwała pozycję na rynku – najpierw w Polsce, a potem zagranicą. W 2014 r. została włączona w struktury Materialise – największej firmy usługowej z branży druku 3D na świecie. Ponadto po raz pierwszy Eryk Wąsek przedstawił plany powstania nowej fabryki Materialise we Wrocławiu. Temu niezwykłemu projektowi również poświęcimy wkrótce oddzielny artykuł w serwisie.

Gala CD3D 49

Eryk Wąsek – Materialise

Po Materialise scenę przejęli Sebastian Adamek, Kryspin Kozłowski i Tomasz Krupnik, czyli zespół Smart3D – twórcy Pixelio. Pixelio to niezwykłe urządzenie, pozwalającym na tworzenie skanów 3D lub panoram przestrzennych przy wykorzystaniu smartfona. Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem Memento Autodesku. Sebastian, Kryspin i Tomasz opowiadali o kulisach zdobycia dofinansowanie na Kickstarterze w wysokości ponad 46 tysięcy funtów jak również prezentowali zalety Pixelio i opowiadali o nowych produktach – m.in. elektronice sterującej do drukarek 3D.

Gala CD3D 50

Tomasz Krupnik, Kryspin Kozłowski i Sebastian Adamek – Smart3D

Po wykładach odbyło się wydarzenie bez precedensu w historii polskiej branży druku 3D – debata poświęcona jej początkom, stanu obecnego oraz jej przyszłości. W debacie brały udział bardzo ważne postacie polskiego druku 3D – Krzysztof Dymianiuk, Bartosz Barłowski, Paweł Twardo, Tomasz Zwolan oraz Janusz Wójcik i Paweł Rokita. Podczas kilkudziesięciominutowej dyskusji panowie opowiadali o swoich początkach w branży, pierwszych drukarkach 3D, swojej wizji druku 3D oraz wszystkiego co go otacza, jak również obecnej kondycji rynku. Na koniec nie zabrakło pytań z sali…

Debata o druku 3D zakończyła oficjalną część Gali. Część gości rozjechała się do domów, część udała się na afterparty. Ci którzy na nie nie dotarli mogą tylko tego żałować – ci którzy tam byli, mogą być nam wdzięczni, iż nie publikujemy stamtąd żadnych zdjęć… Cóż, było po prostu epicko…! Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku powtórzymy imprezę z jeszcze większym przytupem – nawet jeśli w tym roku zawiesiliśmy sobie poprzeczkę niezwykle wysoko.

Gala CD3D 01

Gala CD3D 02

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like