Rosnąca popularność wykorzystywania materiałów wysokotemperaturowych w technologii druku 3D wskazuje producentom z tej branży kierunek rozwoju zarówno swoich maszyn jak i materiałów. 3DGence, polski producent rozwiązań z zakresu technologii przyrostowych, na zeszłorocznych targach formnext zaprezentował przemysłową drukarkę 3DGence INDUSTRY F340. Urządzenie cieszy się niesłabnąca popularnością zwłaszcza w sektorze przemysłowym, jednak jak wiadomo, drukarka 3D działa najodpowiedniej z koherentnymi materiałami eksploatacyjnymi, dlatego 3DGence skutecznie poszerza ofertę swoich filamentów o nowe pozycje.

3DGence jako pierwsza firma na świecie ogłosiła wprowadzenie do asortymentu rozpuszczalnego materiału podporowego dla wydruków z PEEK-u. Filament ESM-10 (ang. Engineering Soluble Material) charakteryzuje się stabilnością struktury podporowej w komorze podgrzewanej powyżej 80°C.

Filament podporowy jest szczególnie przydatny w przypadku druku 3D skomplikowanych, szczegółowych modeli przestrzennych, gdzie mechaniczne usuwanie podpór może doprowadzić do uszkodzenia wydruku 3D. Materiał ESM-10 jest o tyle innowacyjnym rozwiązaniem, że może pracować w wysokich temperaturach, jakie stosowane są do wytwarzania z materiałów wymagających wysokich temperatur wewnątrz komory roboczej (PEEK oraz ABS). Materiał jest kompatybilny z urządzeniem 3DGence INDUSTRY F340.

Aby zapewnić najwyższą jakość wydruków i komfort użytkowania 3DGence proponuje również myjkę przepływową – SDS (ang. Support Dissolving System) przeznaczoną do rozpuszczania materiału podporowego z wydruków 3D. Stacja charakteryzuje się aktywnie podgrzewaną komorę roboczą o pojemności 55,2 litra, która dzięki odpowiedniej izolacji pozwala na zapewnienie optymalnych warunków do wypłukiwania materiału podporowego. Dodatkowo, urządzenie posiada również kosz na wydruki 3D o wymiarach 36 cm x 36 cm x 28 cm, co pozwala na pełne zanurzenie w roztworze (woda plus specjalny środek chemiczny) nawet wielkogabarytowych wydruków 3D.

Napełnianie oraz opróżnianie stacji jest wyjątkowe proste dzięki podłączeniu do instalacji wodnej oraz znajdującej się urządzeniu w pompie. Co więcej, roztwór czynnika chemicznego wraz z rozpuszczonym materiałem ESM-10 po zakończeniu procesu wypłukiwania może zostać bezpiecznie odprowadzony do kanalizacji.

Jak mówi Mateusz Sidorowicz, dyrektor marketingu 3DGence,  wprowadzenie filamentu ESM-10 to krok milowy nie tylko dla 3DGence, ale dla całej branży druku 3D – rozpuszczalny materiał podporowy dla materiałów technicznych to rozwiązanie stwarzające nowe możliwości przede wszystkim przedsiębiorstwom przemysłowym.

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w 3DGence