Każdy użytkownik drukarki 3D, o ile nie służy mu ona tylko do pracy, lubi czasem wydrukować coś szybko, bez zbędnego tracenia czasu na projektowanie. Czasem jest to jakiś „przydasiek” do domu, którym to chcemy udowodnić żonie, że ta drukarka 3D jednak się do czegoś przydaje i nie jest tylko kolejną, drogą zabawką męża, a czasem po prostu jakiś zbędny gadżet, którym chcemy się popisać przed kolegami w pracy. Inna sprawa, że zapewne jakieś 90% przedmiotów, które chcielibyśmy narysować i wydrukować, jest już pewnie dostępna w Internecie.

Pierwotna wersja zestawienia „TOP 10 serwisów z darmowymi modelami 3D” została opublikowana w 2016 roku i – nie oszukujmy się – od tego czasu wiele się zmieniło. Z uwagi na ten fakt, zdecydowaliśmy się na aktualizację artykułu. Które z darmowych repozytoriów nadal oferują wysokiej jakości modele? Czy pojawiły się nowe, lepsze strony z modelami 3D?

Poniżej przedstawiam zestawienie dziesięciu serwisów z gotowymi projektami w formacie STL. Część z nich oferuje wszystkie modele za darmo, a część utrzymuje się przede wszystkim ze sprzedaży plików, ale zawiera również pokaźną bazę projektów, za które nie trzeba płacić.

Kolejność opisywania serwisów jest przypadkowa.

1. Thingiverse

Thingiverse to nadal jeden z największych, a z pewnością najbardziej popularnych w Polsce, serwisów z darmowymi modelami STL, który zawiera niezliczone ilości gotowych do druku modeli. Szukając modeli należy pamiętać, że ich duża ilość przekłada się niestety na jakość, dlatego szukając modelu trzeba wziąć uwagę, że nie wszystkie z nich są „drukowlane”. Można tu znaleźć całą masę plików bezużytecznych i niedrukowalnych, ale też nadal jednak, w tej całej masie, trafiają się prawdziwe perełki. Portal należy do MakerBot.

2. My Mini Factory

Jeden z najpopularniejszy i oferujących najlepsze jakościowo modele 3D serwisów. Jest tak, dlatego że witryna oferuje projekty tworzone przede wszystkim przez profesjonalistów, a wszystkie umieszczane pliki są wcześniej testowane pod kątem jakości. Jednocześnie, w ostatnim czasie MyMiniFactory zwróciło się ku dystrybucji komercyjnej, dlatego część modeli modeli jest płatna. Daje to jednak gwarancje jakości oraz „drukowalności” modeli.

3. Yeggi

Jest to dedykowana wyszukiwarka projektów nadających się do druku 3D, która nadal cieszy się dużą popularnością. Szukając modeli 3D wybieramy spośród 2,269,030 dostępnych opcji -po kliknięciu na zdjęcie modelu 3D  jesteśmy przenoszeni na stronę, gdzie model został umieszczony. Część z nich jest darmowa, część płatna.

4. Instructables

instructables

Gratka dla majsterkowiczów. Instructables to portal, na którym użytkownicy dzieją się swoimi projektami DIY. Spora część z nich oparta jest na druku 3D. Wszystkie opisy zawierają szczegółowe instrukcje krok po kroku, opisujące co i w jakiej kolejności należy wykonać. 

5. PrusaPrinters.org

PrusaPrinters.org to autorski serwis najpopularniejszego, czeskiego producenta drukarek 3D – Prusa Research. Na stronie znajdziemy mnóstwo modeli – repozytorium plików jest tak duże z uwagi na funkcję jaką PrusaPrinters daje użytkownikom, czyli import modeli z Thingiverse. Co ważne, modele udostępniane na platformie są darmowe. 

6. Cults

cults

Francuski serwis i sklep zarazem, w którym twórcy mogą udostępniać lub sprzedawać swoje projekty. Zamieszczane tam modele STL cechują się bardzo wysoką jakością. W wyłowieniu darmowych plików pomaga nam wbudowane filtrowanie. Na stronie znajdziemy zarówno darmowe jak i płatne modele – ceny w przypadku wielu modeli są jednak niski i oscylują w granicach kilku euro.

7. Zortrax Library

Zortrax, podobnie jak Prusa Research, posiada własne repozytorium modeli 3D.  Wcześniej modele były dostępne jedynie dla posiadaczy drukarek 3D – teraz zostały udostępnione dla szerszego grona użytkowników. Pobierając stl-kę z Zortrax Library możemy mieć pewność ze zostałą zoptymalizowana pod katem prawidłowego druku 3D. W bazie znajdziemy zarówno modele techniczne (uchwyty, zawiasy czy elementy montażowe), jak i modele rekreacyjne z gier czy filmów. 

 8. XYZprinting 3D Gallery

Platforma  tajwańskiego producenta XYZ printing zawiera głównie proste modele do druku 3D. Zaletą jest, że modele są darmowe – aby je pobrać należy zalogować się na swoim koncie XYZ. Przystosowane również do wielokolorowego druku 3D.

9. Fab 365

Absolutnie świetna storna z modelami do złożenia. Większość z nich jest płatna, ale jakość wykonania modeli i optymalizacja pod druk 3D sprawia, że naszym zdaniem warto wydać kilka dolarów. Ps. Na  Fab365 znajdziecie darmowy model R2-D2  do wydrukowania i złożenia – polecamy!

10. GrabCAD

Baza technicznych modeli tworzonych z myślą o inżynierach, studentach czy entuzjastach technologii. Przydatny podczas szukania skomplikowanych, technicznych części. Modele 3D darmowe po dołączeniu do społeczności GrabCAD.

Dodatkowo…

… warto szukać modeli tam, gdzie nawet się ich nie spodziewamy. Modele w formacie .stl udostępnia m.in. NASA czy muzea!

Jeśli znacie jakieś inne, ciekawe serwisy o podobnej tematyce, to zachęcam do dzielenia się informacjami o nich w komentarzach.

Grafika przewodnia: Photo by hutschinetto on Foter.com / CC BY-SA

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    1 Comment

    1. Jest też polski dobrze rozwijający się serwis – http://www.formsfield.com. Umożliwia m. in. streamowanie modeli 3D bezpośrednio do drukarki za pomocą Authentise oraz zamówienie wykonania wydruku. Część modeli jest darmowa.

    Comments are closed.

    You may also like