EOS – czołowy producent przemysłowych drukarek 3D typu SLS i DMLS, ogłosił że Automotive Trim Developments (ATD) – grupa firm zajmująca się inżynierią i produkcją kompletnych elementów wykończenia wnętrz i zespołów elektromechanicznych dla branży motoryzacyjnej i transportowej, zainstalowała dwie drukarki 3D do metalu – EOS M 290. Przez to wdrożenie ATD przejdzie skokową zmianę w obszarze standardów inżynieryjnych i produkcyjnych. Bazując na swoim bogatym doświadczeniu w produkcji CNC, ATD rozpoczęło adaptację nowych procesów wytwarzania przyrostowego, a EOS zapewni wsparcie na każdym etapie przejścia do aktywnej produkcji.

W fazie inżynieryjnej projektu opracowania modułu elektromechanicznego do wnętrza luksusowego pojazdu, ATD musiało sprostać wyzwaniu inżynieryjnemu z jednym konkretnym komponentem. Duży i złożony komponent jest dobrze widoczny i lekki, a jedynym sposobem na jego wyprodukowanie jest technologia druku 3D z metalu. Przyjęcie takiego podejścia umożliwia ATD osiągnięcie wagi docelowej przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości komponentu, zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym, po wysokim wypolerowaniu i pokryciu galwanicznym w procesie obróbki końcowej.

Produkcja przyrostowa była całkowicie nowym procesem dla ATD, ale współpracując z zespołem EOS Additive Minds, firma była w stanie wdrożyć kompletne rozwiązanie „pod klucz”, które obejmowało nie tylko szkolenie, instalację i konfigurację maszyn EOS M 290, ale każdy aspekt transformacja na hali produkcyjnej. Obejmowało to analizę przypadku biznesowego produkcji, układ podłogi na hali, procedury BHP, reżimy konserwacji oraz wytyczne dotyczące wymagań jakościowych certyfikowanych komponentów. EOS Additive Minds zapewnił wsparcie konsultacyjne w zakresie opracowywania części prototypowych, przy czym maszyny zostały wstępnie zaprogramowane przed instalacją na miejscu przez firmę EOS – gotowe do pracy od razu – kompletne rozwiązanie „pod klucz”.

Tak opisuje to Brett Townsend, właściciel i dyrektor zarządzający w ATD:

Druk 3D z metalu jest często błędnie postrzegany jako proces niedojrzały i zbyt kosztowny w stosunku do wielkości produkcji, ale dla nas okazał się idealny. Nasza inwestycja w produkcję addytywną i drukarki 3D EOS to inwestycja długoterminowa, która już teraz umożliwiła nam szybkie przejście do produkcji wysokiej jakości złożonych komponentów samochodowych.

System do druku 3D z metalu EOS M 290 ustanowił branżowy standard w zakresie produkcji powtarzalnej jakości części. Został wprowadzony na rynek w 2014 roku i od tamtej pory jest powszechnie uważany za wzorcową przemysłową drukarkę 3D w branży. Posiada obszar roboczy na poziomie 250 x 250 x 300 mm i oferuje szeroką gamę sprawdzonych materiałów spełniających potrzeby każdego przypadku zastosowania. Wyjątkowo wysoka jakość wiązki lasera i rozdzielczość detali są idealne do produkcji bardzo złożonych komponentów o stałych właściwościach, takich jak w całym sektorze motoryzacyjnym.

Źródło: www.eos.info
Zdjęcie: www.eos.info

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like