SWISSto12, szwajcarski producent rozwiązań radiowych na potrzeby branży kosmicznej dostarczył trzy kompletne układy antenowe do satelitów GEOStar-3 firmy Northrop Grumman. Piszemy o tym, dlatego że cała konstrukcja tego układy wykonana jest w technologii addytywnej, co niesie za sobą cały szereg korzyści, ale o tym za chwilę. Najpierw warto przybliżyć sylwetkę SWISSto12.

Jest to spinoff ze Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Lozannie i powstał w 2011 roku i, jak chwali się firma, jest jednym z najszybciej rozwijających przedsiębiorstw branży kosmicznej w Europie. Firma ta specjalizuje się w technologiach radiowych, ale w zakres jej kompetencji wchodzi również rozwój całych satelitów jak HummingSat, satelita telekomunikacyjny zbudowany we współpracy z Europejska Agencja Kosmiczna.

Wracając jednak do zamówienia Northrop Grumman, SWISSto12 zakończyła kwalifikację w styczniu 2024 roku poprzez swoją amerykańską spółkę córkę, St12 RF Solutions Inc. Powodem zastosowania produktu SWISSto12 jest unikalna kombinacja kompetencji w zakresie projektowania układów antenowych oraz metoda druku 3D opracowana dokładnie do tych zastosowań nazwana przez firmę RFAM. Poza zmniejszeniem objętości elementu ograniczono również wagę, a sam kształt układu może być bardziej dopasowany do kształtu innych komponentów, czy obudowy satelity. Na to składają się również doskonalone od 2011 roku metody wykańczania powierzchni, czy pokrywanie powłokami. Poniżej cytat prezesa St12 RF Solutions, który ujął to chyba najlepiej:

Układy antenowe SWISSto12, Źródło: SWISSto12

Nasze nowatorskie zdolności wytwarzania addytywnego w połączeniu z zaawansowanymi konstrukcjami monolitycznymi możliwymi dzięki drukowi 3D stworzyły nowy punkt odniesienia w zakresie rozmiaru, wagi i wydajności układu antenowego.

Źródło: www.swissto12.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like