Encyklopedia druku 3D – rzecz która powinna pojawić się na CD3D już dawno temu, ale jakoś nigdy nie było dość czasu na to aby poskładać ją w całość i opublikować. Choć słowo „encyklopedia” jest stanowczo na wyrost – póki co mamy raczej leksykon najpopularniejszych haseł, które pojawiają się w licznych artykułach, komentarzach czy zestawieniach. Haseł jest póki co 59, lecz obiecuję, że ich ilość będzie sukcesywnie rosła – poszerzeniu będą też ulegać poszczególne definicje, które w niektórych przypadkach zostały przedstawione nieco pobieżnie. Nasza encyklopedia jest tworzona przede wszystkim z myślą o osobach początkujących, które poszukują podstawowych informacji nt. technologii druku 3D i wszystkich powiązanych z nią zagadnieniach. Mówiąc krótko – mają na celu w prostych słowach pomóc zrozumieć czym dana rzecz jest.

Przy tworzeniu encyklopedii korzystałem z zasobów największego skarbca informacyjnego dotyczącego profesjonalnych technologii druku 3D – czyli Przyrostowo.pl. Póki co odsyłam tam wszystkie osoby,dla których moje pobieżne informacje wydadzą się niewystarczające, gdyż jest to najdoskonalsze źródło informacji na temat teorii technologii przyrostowych w polskim internecie. Jeśli chodzi o kwestie związane z RepRapami, tutaj niezwykle pomocne okazało się zestawienie przygotowane swego czasu przez użytkownika forum MójRepRap – Smektalskiego.

W związku z publikacją encyklopedii, zmodyfikowaliśmy nieco nasze menu główne. Wszystkie tematy do tej pory skategoryzowane w dziale PODSTAWY DRUKU 3D zostały przeniesione do nowego działu PIERWSZE KROKI, a sama encyklopedia otrzymała niezależny link w menu. Dzięki temu będzie dużo łatwiej do niej trafić.

Gdyby ktokolwiek z bardziej doświadczonych czytelników CD3D znalazł w którymś z haseł jakieś nieścisłości – zachęcam do kontaktu i sugestii co ich zdaniem należy poprawić lub zmienić. Póki co zachęcam do korzystania z naszego zestawienia – niech Wam służy…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News